infertilite testleri nelerdir?

Pregnant woman and husband arriving in hospitalinfertil eşlerin değerlendirmesi, kadın doğum uzmanıyla infertiliteye yol açan nedenlerin ayrıntılı olarak görüşülmesi ile başlar.

  • Adet düzeni,
  • ilk adet görme yaşı,
  • ağrılı adet görme hikayesi,
  • meme başından süt Ya da sıvı gelmesi ,
  • ilaç kullanım durumu,İnfertilite süresi,
  • varsa daha önceki gebelikler ve sonuçları , uygulanmış olan tedaviler, operasyonlar ,
  • bugüne kadar kullanılan korunma yöntemleri,
  • geçirilmiş enfeksiyonlar , alışkanlıklar (alkol, sigara vs) değerlendirilir.
  • Daha önceden yapılmış kan tetkikleri sonuçları, rahim filmi, geçirilen ameliyat raporları ve kullanılan ilaçlara ait belgelerin getirilmesi, değerlendirmelerin kısa zamanda sonuçlandırılması açısından yararlı olacaktır.

Kadının değerlendirilmesinde genel ve jinekolojik muayene büyük önem taşır. Bu muayenelerde infertilitenin nedeninin saptanması yönünden ipucu teşkil edebilecek bulgular saptanabilir. Bazı hormonal hastalıklar (guatr ve şeker hastalığı gibi) üreme organlarının fonksiyonunu yakından etkilemektedir.. Muayenede saptanacak olan genel rahatsızlıklar tedavi öncesinde çözüme ulaştırılmalıdır. Jinekolojik muayenede, eğer kısa süre önce yapılmamışsa rahim ağzı hastalıklarının önceden tanımlanmasını sağlayan sürüntü testinin (Pap-smear) alınması önemlidir. Kadında mevcut olabilecek mikrobik (iltihabi) rahatsızlıklar tedavi edilmelidir.

Muayenenin ikinci kısmını ultrasonografi incelemesi oluşturur. Ultrasonografide rahim ve yumurtalıkların yapısı değerlendirilir. Bu organlarda veya komşuluklarında yer alabilecek hastalıklar belirlenilerek infertilite ile ilişkisi araştırılır. Rahimde myom, polip gibi patolojilerin olup olmadığı değerlendirilir. Vajinal ultrasonografi sırasında rahim içerisine yerleştirilen ince bir plastik borudan çeşitli özelliklerde sıvılar verilerek sonohisterografi incelemesi yapılabilir. En basit olarak steril tuzlu su çözeltileri kullanılır. Sıvının etkisiyle üst üste duran rahim duvarları ayrılır ve rahim içi ayrıntılı bir şekilde incelenir. Rahim içerisindeki yer kaplayan oluşumlar, yapışıklıklar, polipler yüksek doğrulukla tanımlanabilir.Gözlenen problemlerin çözümü yoluna gidilir. Ultrasonografi esnasında , ileride uygulanacak olan tedavinin seçiminde ve tedavinin başarı şansının belirlenmesinde önemli rol oynayan “over rezervi” değerlendirmesi yapılır.

Yumurtalıkların ultrasonografideki görünümü, yapılacak olan diğer testlerle birlikte değerlendirilerek yumurtalıkların uygulanacak olan tedaviye ne oranda cevap vereceği tahmin edilmektedir. Tedavi bilgiler doğrultusunda planlanır.

İnfertil bir çiftin değerlendirilmesinde laboratuar incelemeleri önemli yer tutmaktadır.Kadının muayeneleri göz önünde tutularak genellikle aşağıdaki kan testleri istenir.

 

Bir önceki yazımız olan ENDOMETRİYOZİS Nedir? başlıklı makalemizde Endometriyozis, Endometriyozis nedir? ve kist hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Bir yorum

  1. Merhaba bu testleri yaptırdıktan sonra nereye başvurmamız gerekiyor ? Birde bu testleri yaptırabileceğimiz ucuz bir tüp bebek merkezi varmı? teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by