Imsi nedir ?

imsiTüp bebek tedavisinde IMSI tekniği amaç, iyi kalitedeki spermleri seçmek ve mikroenjeksiyon sonrası fazla embriyo elde etmektir. imsi tekniğiyle İyi kalitede sperm ve yumurta, embriyo gelişimini de etkileyecek ve gebelik şansınıda arttıracaktır..
Bazı sperm anormallikleri, yaklaşık 400-600 kat büyütmeli normal mikroskoplarla tanımlanabilir. Mikroenjeksiyon (ICSI) tekniğinde bu mikroskoplar kullanılır, IMSI tekniğinde ise yaklaşık 6000 kat daha büyütmeli mercek sayesinde  mikroskop yardımıyla sperm seçilir. Böylece spermin başında olabilecek ve normal mikroskopla  görülemeyen herhangi bir anormallik saptanabilir ve normal görünen spermlerin seçilmesine olanak verir. Spermlerin başında Vakuol denilen ve normal mikroskopla görülemeyen anormallik varlığında, genetik bilgiyi taşıyan DNA ‘da da hasar olabilir , anormal embriyo gelişimine yol açabilir. IMSI tekniği, hasarlı DNA içeren spermlerin yumurta içine bırakılması ihtimalini azaltır.Tüp bebekbaşarısınında da katkısı vardır..

Imsi kimlerede uygulanabilir ?

  • İyi yumurta kalitesine rağmen daha önceki uygulamalarda iyi kalite embriyo elde edilememiş kişilerde
  • Az sayıda yumurtası olan bayanlarda fertilizasyon oranını arttırmak amacıyla
  • Sperm testinde yüksek oranda anormal sperm tespit edilmiş,
  • Daha önceki gebeliklerinde düşük olanlarda
  • Daha önce başarısız tüp bebek  tedavisi öyküsü olanlarda
  • 35 yaş  ve üzeri erkeklerdeImsi yöntemi uygulanabilir.

IMSI tekniği ile son yapılan çalışmalarda seçim yapılan  spermlerin kullanılmasıyla, daha iyi embriyo gelişimi, daha yüksek gebelik oranları ve daha az oranda gebelik kayıpları tespit edilmiştir. (Antinori et al, 2008; Bartoov et al, 2002)

IMSI tekniği , Deneyimli laboratuar elemanları ve  maliyeti yüksek bir uygulamadır ancak merkezimizde bu işlem için ek ücret talep edilmemekte ve gerekli hasta gruplarının tamamında kullanılmaktadır.

Referanslar

  • González-Ortega C. ve ark. Intracytoplasmic morphologically selected sperm injection (IMSI) vs intracytoplasmic sperm injection (ICSI) in patients with repeated ICSI failure. Ginecol Obstet Mex. 2010 Dec;78(12):652-9.
  • Bartoov B, Berkovitz A, Eltes F, Kogosowski A, Menezo Y, Barak Y. Real-Time fine morphology of motile human sperm cells is associated with IVF-ICSI outcome..J Androly 2002; 23:1-8
  • Antinori M, Licata E, Dani G, Cerusico F, Versaci C, d’Angelo D, Antinori S. Intracytoplasmic morphologically selected sperm injection: a prospective randomized trial. Reproductive Biomedicine online. 2008; Vol 16 No 6: 835-841

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisinde transferden sonra dikkat edilecek noktalar başlıklı makalemizde Tüp Bebek, tüp bebek tedavisi ve tüp bebek tedavisi başarı şansı hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by