İleri yaşlarda tüp bebek tedavisi


Tüp bebek tedavisine
karar verecek ileri yaştaki bir kadın  anne olmaya karar verirse ilk yapılması gereken, hamilelik meydana geldiğinde oluşabilecek sorunların ön araştırmasının yapılmasıdır. Önceden saptanmayan hipertansiyon ya da şeker hastalığı gibi durumlar gebelik sonrasında istenmeyen problemlere neden olabilir.

Bir kadın 6 – 12 aylık süre içinde gebe kalamamışsa, bu konuda tecrübeli bir jinekolog doktor tarafından değerlendirilmelidir. Gerekli ön testlerin tamamlanması 1 – 2 ay kadar sürer, uygun tedavi belirlenerek hemen başlatılır.

Alışılagelen testlerle birlikte, adetin belli dönemlerinde yapılan FSH, LH ve östradiol (E2) ölçümleri, yumurtalıkların durumu konusunda önemli bilgiler sağlar. Sonuçlar, kadının başarı şansı konusunda ek bilgiler verir.

İleri yaş grubundaki bayanlar, genetik problemleri bulunan gebelik şanslarının genç yaştaki kadınlara göre daha fazla olduğunu bilmelidirler. Gebe kaldıklarında, gebelikte yapılan amniosentez veya koryon villus örneklemesi gibi girişimlerle bu durumu ortaya koymak mümkündür.

İleri anne yaşına sahip gebeler de hamilelik süresince pek çok sıkıntı ile baş etmek zorunda kalabilirler.

Tüp bebek tedavisi yapabilmek için kadından elde edilen sağlıklı  yumurtalara gereksinim vardır. Yumurtalıkları çalışmayan veya yumurtaları  kaliteli olmayan kadınlarda ne yazık ki tedaviden olumlu sonuç almak mümkün  olmayabilir. Burada da en önemli faktör olarak kadının yaşı karşımıza çıkmaktadır.  Kadın doğurganlığı 35 yaşından sonra azalmakta, bu azalma 38 yaşından sonra daha  da hızlanmaktadır. 40 yaş üstü kadınlarda tüp bebekle bile gebelik şansı yüzde  20’nin altındadır. Ayrıca ileri yaşla birlikte gebelik olsa da düşük oranı  artmaktadır. Rahim içi ile ilgili yapışıklıklar da başarı oranını önemli ölçüde  azaltan ve çözümü nispeten daha zor olan problemlerdir. Bu durumda histeroskopi  yöntemi ile rahim içi düzeltilse bile tekrar yapışıklık olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan blastokist transferi nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by