İlaçsız Tüp Bebek Yöntemi

 

ilaçsız tüp bebek

ilaçsız tüp bebek

İlaçsız tüp bebek yönteminde ilaç kullanılmaz veya çok düşük dozda ilaç kullanılır. Doğal yolla gelişen yumurta takip edilir. Daha sonra yumurta toplanır ve tüp bebek tedavisine geçilir.

En önemli avantajı ilaç kullanılmadığı için tedavi maliyeti düşer. Tüp bebek tedavisinde ortalama 1000  Turkish lira symbol black.svg – 2000  Turkish lira symbol black.svg  arası ilaç masrafı vardır.İlaçsız tüp bebek yönteminde hasta bu maliyeti ödemez.

İkinci bir yararı ise yumurta ya hiç ilaca maruz kalmadığından veya çok az ilaç kullanıldığından daha kaliteli olacaktır.

Her tüp bebek tedavisi alan hasta da değil de yumurta sayısının çok fazla olduğu polikistik overli hastalar da veya yumurta sayısının çok az olduğu düşük over rezervli hastalar da daha uygun bir tedavidir.

Polikistik overli hastalarda ilaçsız tüp bebek veya düşük dozlu(hasta dostu tüp bebek) tedavi ile Tüp bebek tedavisinin en önemli komplikasyonu olan Hiperstimülasyon sendromundan korunulabilir. Yumurtalar daha erken toplanarak invitromaturasyon(yumurtaların laboratuarda büyütülmesi) sağlanır ve ardından tüp bebek tedavisine geçilir.

Tüp bebek tedavisinde ilaçsız tüp bebek yönteminin uygulandığı diğer hasta grubu ise yumurta rezervinin çok az olduğu ve tüp bebek tedavisinde yüksek dozda ilaç da kullanılsa da az sayıda yumurta gelişecek hastalardır. İki tip tedavi seçeneği vardır ya hastaya hiç ilaç verilmez ve doğal yumurta gelişimi takip edilir yumurta yeterli olgunluğa ulaştığında yumurta toplanır ve tüp bebek tedavisine geçilir.Tek bir yumurta ve tek bir embrio olsa da yumurta doğal yollarla geliştiğinden ve yumurta yüksek dozda ilaca maruz kalmayacağından daha kaliteli olacaktır.Yada düşük doz ilaç verilerek yumurtalar geliştirilir.

Tüp bebek tedavisinde ilaç kullanılmadığından ve tek yumurta lokal anestezi altında toplanabileceğinden hasta anestesiye maruz kalmayacaktır. Tüp bebek tedavisinde ki maliyet de hem ilaç masrafı hemde anestezi masrafı olmayacağından daha az olacaktır.
İlaçsız tüp bebek tedavisi yada düşük dozlu (hasta dostu tüp bebek ) tedavi için en uygun adaylar yumurta rezervi çok az olan hastalardır
İlaçsız tüp bebek yöntemi tüp bebek tedavisi için başvuran ileri yaş veya yumurta rezervi az olan hastalar için daha uygun bir yöntemdir.Yumurta rezervi iyi olan hastalar da ise eğer hasta ilaç kullanmak istemiyorsa tercih edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek aşamaları başlıklı makalemizde Tüp Bebek, tüp bebek aşamaları ve tüp bebek merkezleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by