İlaçsız tüp bebek uygulaması – Invitro Matürasyon (IVM)

ilacsiz-tup-bebekİlaçsız tüp bebek ne demektir?

Çocuk isteyen anne baba adaylarının, cevap aradıkları soruların başında hangi yöntem ile bu isteklerini sağlayabileceklerdir.

tüp bebek tedavi yöntemlerinde, yumurtaların olgunlaşmasının ardından yumurtalar işlenmek üzere toplanır. İlaçsız tüp bebek yönteminde(IVM) ise yumurtalar olgunlaşmadan toplanır.  toplanan yumurtalar laboratuvar koşullarında olgunlaştırılmak üzere işleme tabii tutulurlar. Yumurtaların olgunlaşmasına yardım amacıyla verilen ilaçlar tedaviyi olumsuz şekilde etkileyebilmektedir.  Bu sebeple, ilaçsız tüp bebek yöntemi ile hastalar tedaviyi ilaç kullanmadan sürdürebilir ve vücutlarına herhangi bir zarar gelmesini önleyebilir.

İlaçsız tüp bebek tedavisi esnasında bazen çok makul bir oranda, hormon tedavisi uygulanır. Bazı durumlarda çok az uygulanan hormon hiç uygulanmayabilir. Büyümesi takip edilen yumurtalar ulaşması gereken boyuta ulaştığında genel anestezi aracılığı ile iğne yardımıyla toplanır. Toplanan bu yumurtalar laboratuvar koşullarında belirli sıvıların içinde bekletilir ve olgunlaşmaları gerçekleştirilir. Bundan sonraki aşamada baba adayından elde edilmiş olan sperm, mikro-enjeksiyon yardımı ile yumurtalara enjekte edilir. Bu sayede elde edilen embriyolar, rahmin içerisine son aşama olarak yerleştirilir.

İlaçsız tüp bebek yönteminin en önemli uygulanım alanı ilaçlara aşırı cevap veren Polikistik Over Sendromlu anne adaylarıdır. Bu gibi durumlar mevcut ise, ilaç kullanımı olmadan IVM ile tüp bebek uygulamasının gerçekleştirilmesi ve bu sayede aşırı hassas yumurtalıklara sahip olan anne adaylarında OHSS yani, Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu ismi verilen sendromun meydana gelmesini engellemek asıl hedeflerden biridir.

Bunun yanı sıra, normal yumurtalık rezervine sahip olan fakat hormon uygulanmasını tercih etmeyen anne adayları için alternatif bir yol olarak karşıya çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek başarısında kilo nasıl etkiler ? başlıklı makalemizde kilo, polikistik over ve Tüp bebek öncesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by