İlaçsız tüp bebek tedavisi

İsminden de anlaşılacağı gibi minimum dozda veya hiçbir ilaç kullanmadan yapılan tüp bebek tedavisidir.Tüp bebek tedavisi esnasında kullanılan ilaçların hem hastada  yaratabileceği yan etkileri ortadan kalkmış olur ,hemde maliyeti epey yüksek olan ilaç  masraflarını en aza indiren bir tedavi şeklidir. Organik tedavi diye tabir ettiğimiz hiç ilaç kullanmadan veya minimum (çok gerekli hallerde)seviyede ilaç kullanılarak yapılan tedavi ilk olarak yumurtalıklarında problem olan hastalarda uygulanmaya başlamıştır.. İlaçsız tüp bebek tedavisindeki temel yöntem şöyledir: Anne adayının normal yumurta gelişimi beklenir,belirli bir seviyeden sonra yumurtalar toplanır ve bu safhadan sonraki bütün işlemler yine laboratuvar ortamında gerçekleşir. Normal tedavi yönteminde yumurtalar, hastaya verilen ilaçlar ile hastanın vücudunda büyütülür amailaçsız tüp bebek tedavisi‘ nde yumurtalar dışarıda büyütülür. ilaçsız tedavinin temeli bu esasa dayanır.

Kimlere Uygulanır ?

İlaçsız tüp bebek tedavisi tedavi gören her hastaya uygulanmaz. polikistik over sendromu bulunan yumurtalıkları bozuk veya yumurta sayısı gereğinden çok fazla olan hastalara uygulanır. Polikistik over over sendromu olan hastalar tedavi esnasında kullanılan hormon ilaçlarına karşı aşırlı duyarlıdır ve kullanılan ilaçların yüksek dozları hayati tehlike arz eder. polikistik over sendromu bulunan hastalara tedavi boyunca ya çok az ilaç verilir yada hiç verilmez.

Başarı oranı nedir ?

İlaçsız tüp bebek tedavisinin normal tedaviye göre tek faydası ilaç kullanımın ya en az yada hiç olmamasıdır. Birçok klinik sonucu ,ilaçsız tüp bebek tedavisinin ilaçlar kullanılarak yapılan tedaviye oranla daha başarısız olduğunu ortaya koymaktadır.Tabi günümüzdeki gelişmelerin hızına bakacak olursak ilaçsız tüp bebek tedavisin de istenilen başarı oranlarının yakalanabileceği ve daha yaygın olarak uygulanacağı kaçınılmaz.

Bir önceki yazımız olan tüp bebek nedir nasıl olur başlıklı makalemizde Tüp bebek nasıl Olur, tüp bebek nasıl yapılır ve tüp bebek nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by