İlaçsız tüp bebek nedir ?

Çocuk sahibi olmak isteyen eşlerin  tedavide son aşamaları çoğu zaman tüp bebek tedavisi olmaktadır. Tüp bebek tedavileri ile alınacak ilaçlar bazen kadın için sakıncalı durumlara sebep olabilmektedir. Bazen yumurtalıkların Aşırı Cevap Vermesi (OHSS) oluşumu bu ilaçlardan meydana gelebilmekte ve aşırı uyarılmaya bağlı komplikasyon riski oluşmaktadır. Bu durum  doktorun hastasına vereceği ilaç dozunu ayarlayabilecek, fakat bazen tüm önlemler alınmasına rağmen bazı problemler oluşabilmektedir.

ilaçsız tüp bebek uygulamaları için doğal tüp bebek uygulaması denmesindeki etkende her hangi bir dış uyaranın verilmemiş olmasıdır. Bu  tedavi klasik tüp bebek tedavisine göre daha kısa sürecek ve mali açıdan da aşağıya çekecektir.

Neden ilaçsız tüp bebek ?

Tüp bebek tedavisini daha önceden denenmiş ve gebe kalamamış kadınlarda tedaviye devam etmek, fakat daha sakin bir tedavi protokolünde olmak istenebilir. İlaç uygulamasında yumurtalığının aşırı uyarılmış olmasından dolayı sıkıntı çekilen ve de yeni tüp bebek tedavisi arzulayan kadınlar için uygun seçenek olabilir.

avantajları nelerdir?

  • İşlemler daha kısa sürecek ve tedavi süreci 8 ila 10 günle sınırlı olacağı için zaman tasarrufu sağlanacaktır.
  • Fiyat açıdan ilaç ücreti daha az olacağı için faturaya olumlu yansımalar olacaktır.
  • OHSS gibi yan etkiler yaşanmayacaktır.
  • Güven duygusu daha fazla olacaktır
  • Tedavi doktor ve hasta için  daha kolay olacağı için hastalar iyi konsantre olabilecektir.
  • Enjeksiyon sayısının klasik tüp bebek tedaviye oranla daha az olması ( 2 ya da 3 defa olacaktır) olumlu etkenler arasında sayılabilir.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek'te Başarıyı arttırdığı düşünülen yöntemler başlıklı makalemizde Assisted hatching, Blastokist kültürü ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by