İlaçsız – Doğal Tüp Bebek

ilacsiz-dogal-tupbebekBilindiği gibi tüp bebek tedavisi hastaya getirmiş olduğu  maddi yükü sebebiyle standart uygulamaların dışında,  kolay ve ucuz yöntemler de uygulanmaya çalışılmaktadır . Bu yöntem ise ilaçsız  doğal  tüp bebek uygulamasıdır.Tüp bebek  tedavisindeki en çok masraf edilenlerden  yumurta geliştirmek için kullanılan ilaçlardır.Ortalama olarak bin – ikibin simge_k2 arasındadır. Birden fazla yumurta geliştirilen hastalarda yüksek dozda ilaç kullanılması ile birlikte  transfer edilebilecek embriyo sayısı artmaktadır. Böylelikle çoğul gebelik riski artırarak, gebelik oranları da artmaktadır.

Fakat tedavi protokollerine iyi cevap vermeyen hasta grupları ne kadar yüksek doz kullanılırsa kullanılsın  vardır. Bu yumurtaların kalitesi de genellikle istenilen  şekilde iyi olmamaktadır. Sonuçta döllenme oranları düşük kalmakta ve transfer yapılabilen hastalarda elde edilen tüp bebek  gebelik oranları da düşük kalmaktadır. Bu hastalar özellikle menopoza yakın ve erken yumurtalık yaşlanması olan hastalardır.

Bu gruba standart tedaviyi uygulamak yararı olmaz. hiç ilaç kullanmadan kendiliğinden gelişen yumurtayı olgunlaşınca almak ve mikroenjeksiyon yöntemi ile döllemek doğal ilaçsız tüp bebek tedavisi olarak adlandırılır. İlaç masrafı da çok az yada yok olduğu için bu hastalarda daha makul bir seçenektir.

Sonuç , doğal siklusta ICSI uygulaması kısıtlı başarı şansına karşın, tedavi şansını sürdürmek isteyen çiftler için kolay ve daha az masraflı bir tedavi alternatifidir. Natürel siklus uygulaması alternatifi, yumurtalık rezervi düşük olan hastalarda mutlaka değerlendirilmelidir.

Doğal tüp bebek tedavi denemesi yüksek doz protokollerden sonra ılımlı protokollerden de sonuç alınamazsa merkezimizde son seçenek olarak denenmektedir.

İlaçsız tüp bebek avantajları nelerdir?

  • ilaçsız tüp bebek tedavi süresinin daha kısa sürmesi (8 gün -10 gün)
  • Yan etki olmaması
  • Daha kolay tedavi
  • Daha az tüp bebek merkezi ziyareti
  • İlaç maliyetinin minimum olması
  • Komplikasyon olmaması
  • Enjeksiyon sayısının az olması (2-3 defa)
  • Kan alma işleminin olmaması

 

 

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek ve embriyo dondurma başlıklı makalemizde Embriyo dondurma, Tüp Bebek ve tüp bebek denemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by