Hücre Dondurma Vitrifikasyon nedir ?

vitrifikasyonEmbriyo dondurma yöntemi, tüp bebek tedavisinde, transfer sonrası kalan embriyoda uygun olanların özel bir işleme tabi tutulduktan sonra sıvı azot içerisinde saklamasıdır.

Tüp bebek tedavisi olmuş fakat gebelik gerçekleşmemiş ya da gebelik elde edilip düşükle sonuçlanmış ya da çocuğu olan bir gebelikten sonra çiftin tekrar çocuk istemesi durumunda, daha önce kendi sperm ve yumurta hücrelerinin döllenmesiyle elde edilen ve dondurulan embriyoları çözülüp transfer edilerek gebelik oluşabilir.
Kullanılan vitrifikasyon yöntemi ile hem maliyet kısmında kolaylık hem de uzun süren hormon ilaçlarının verilmesi engellendiği gibi tüp bebek işlemindeki gerekli birçok aşama atlanılmaktadır.
Vitrifikasyon yöntemi ile 5.ve 6 gün embriyoları çok daha başarılı bir şekilde dondurulmaktadır. vitrifikasyon yönteminin başarısını gösteren en önemli kriterleden biri olan çözme sonrası embriyolardaki canlılık oranı çok yüksektir. Embriyo çözme sonrası yüksek canlılık oranına ilave olarak vitrifikasyon yöntemi, anne olam isteyenlerin tekrar ve yüksek gebelik şansı veren en başarılı dondurma yöntemidir.
Türkiye’de embriyoların dondurularak saklanma süresi Sağlık Bakanlığı Üremeye Yardımcı Teknikler Üst Kurulunun yönetmelik gereğince 5 yıl olarak sınırlanmıştır. Tabi bu yönetmeliğe göre embriyo dondurma ve çözme işlemi ancak eşlerin yazılı onayıyla gerçekleştirilebilmekte, çiftin boşanması, eşlerden birinin ölümü veya saklama süresinin dolması durumunda saklanan embriyolar imha edilmektedir.

Tüp bebek Merkezimizde bu yöntem kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisi ve Stres başlıklı makalemizde Tüp Bebek, tüp bebek başarısı ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …