Hidrosalpenks Nedir ? Tüp bebek tedavi öncesi ne yapmak gerekir?

Hidrosalpenks nedirHidrosalpenks ; Tüplerin ucunda oluşan yapışıklıklar sonucu, içinin sıvı ile dolarak şişkin görülmesi durumunna hidrosalpenks denir.

Başlıca nedenleri ;

  • Tüplerin tıkanmasına yol açan enfeksiyon,
  • karın içi yapışıklıklar ve endometriozis gibi her tür durum

    Tanısı; ultrasonografi, histerosalpingografi yani ilaçlı rahim tüp filmi ya da laporoskopi ile konulur.

    Tüp bebek tedavisi başarısını azaltması nedeniyle önem arz etmektedir.

    Son çalışmalar göstermiştir ki; hidrosalpenks varlığı tüp bebek tedavisi uygulanan hastalarda gebe kalma olasılığını düşürmekte, gebe kalan hastalarda ise dış gebelik ya da düşükle sonuçlanma olasılığını arttırmaktadır.

    Tüp bebek tedavisi öncesi hidrosalpenks tanısı alan hastalarda laparoskopik (kapalı ameliyat) yöntemle tüpün alınması (salpenjektomi) ya da tüpün rahimden çıktığı noktadan bağlanması (kornual ligasyon) gebelik şansını arttırmaktadır. Bu açıdan bakıldığında tüp bebek tedavisi öncesi hidrosalpenks tanısı alan hastalarda cerrahiden kaçınılmaması önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek Teadavisi Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde Tüp Bebek, tüp bebek aşamaları ve tüp bebek merkezi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir