Embriyonun tutunmadan önceki son aşama “Blastokist Aşaması”

blastokist aşamasıBlastokist Aşaması ; Çok gelişmiş embriyodur ve  rahim duvarına tutunmaya hazırdır. Son zamanlarda geliştirilmiş laboratuar ortamları ile embriyo canlılığı ana rahminin dışında daha da uzatılmış ve  günümüzde tüp bebek merkezlerinde, daha yüksek tüp bebek başarısı  elde edildiği 5. ya da 6. gün transferleri yaygınlaşmaya başlamıştır. Buna “5. Gün”   veya  “blastokist transferi” adı verilir.

Avantajları ;

  • Tutunma olasılığı daha yüksek olan embriyoları , az sayıda embriyo transfer ederek çoğul gebelik olasılığını azaltması,
  • Embriyoları en yüksek gelişim potansiyeline sahip oldukları blastokist aşamasında dondurabilmek

Genel olarak blastokist transferi gebelik oranını artırır. Bununla birlikte blastokist evresine girmeyen embriyolarla gebelik şansı düşüktür.

Tüp bebek başarısını arttırabilmek için blastokistin değişik özellikleri dikkate alınmaktadır. En önemlisi ise  ikinci ve Üçüncü gün embriyolarında olduğu gibi blastokistin kalitesi ve gelişim potansiyelidir.

Hastaya en iyi kalitede ve gelişimin en ileri aşamasındaki blastokist transfer etmek gebelik oranını anlamlı ölçüde arttıracaktır. Ayrıca Tüp bebek  merkezimizde de uygulanan yöntem ile blastokistin dış kabuğu özel yöntemler ile soyulduktan sonra transfer yapılarak daha iyi sonuçlar alınabilir.

Halen tüm dünyada yoğun bir şekilde araştırılan konuların başında Blastokist transferinde başarıyı arttırıcı yöntemler  gelmektedir.

Genetik incelemelere (PGT ) ne zaman yapılır?
Eğer ailede kalıtsal yolla geçen, doğacak bebeğe intikal edebilecek bir hastalık varsa genetik inceleme yapılması gerekir.Embriyolar bu hastalık açısından incelenir ve hastalıksız olan embriyolar anne adayına transfer edilir. Diğeri ise , tekrar eden düşük yapanlarda ya da tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarda genetik incelemelere PGT  başvurulabilir. Sebebi embriyoda genetik sorunlar olabilir. Çiftlere tüp bebek tedavisine başlamadan önce  mutlaka detaylı tetkik yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek Tedavisi Trasfer Sonrası Hamilelik Belirtileri başlıklı makalemizde Trasfer Sonrası Hamilelik Belirtileri, Tüp Bebek ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …