Embriyo transferi sayısı ve gününe karar verilmesi

Embriyo transferi sayısı ; Tüp bebek tedavisinde transfer edilecek embriyo sayısı yönetmeliklerde bir veya iki ile sınırlandırılmıştır. Kadınlarda 35 yaş öncesi ilk 2 tüp bebek denemesi ve yaşı ileri de olsa iyi embriyoları olan kadınlara 1 embriyo transfer edilir.

Embriyo transferi öncesi bazen embriyonun zarında lazer ile inceltme (assisted hatching) gerekebilmektedir. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olanlarda, ileri yaşta veya embriyo zarının kalın olduğu tespit edilen kişilerde bu yönteme başvurulur.

Yaşı daha ileri olup, 2 tüp bebek denemesi olan veya embriyo kaliteleri daha zayıf olan kadınlarda 2 embriyo transferi yapılabilir. Blastokist transferi 5. günde blastokist adı verilir. Embriyo sayısı ve kalitesi yeterli ise blastokist transferine karar verilebilir. Başarı oranı daha iyi olan bu transfer kararını doktor ve embriyolog değerlendirir.

Bazı zamanlarda embriyoların durumundan emin olmak için de blastokist aşaması beklenebilir. Aynı zamanda blastokist transferine gidilmesinin amacı daha kaliteli embriyoları seçerek gebelik şansını arttırırken çoğul gebelik riskini önlemektir.

 

Bir önceki yazımız olan Yumurtalama problemi nedir? başlıklı makalemizde polikistik, Tüp Bebek ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir