Embriyo transferi ne zaman yapılır?

Embriyo transferi ne zaman yapılır, tüp bebekte döllenme işlemi elde edildikten sonra belirlenmiş olan sayılarda embriyo anne adayına transfer edilir. Bu işlemede tüp bebek  embriyo transferi denir. Transfer işleminin yapılmasından 12 gün sonra gebelik oluşumu ile alakalı gebelik testi yapılır.

Embriyo meydana geldikten sonra bazı aşamalarla gelişmeye başlar. Embriyolar iki hücreli aşamadan çok hücreli blastokist aşamasına kadar herhangi bir dönemde transfer edilebilmekte , en sık tercih edilen transfer zamanı 4-8 hücreli aşamadır. Embriyolar bu aşamaya genellikle döllenmeden sonraki iki ya da üçüncü günde ulaşmaktadırlar. Yumurta toplanması işleminden sonraki 48-72 saat içerisinde embriyo transferi yapılabilir.

Döllenme işlemlerinden sonra 2 ila 5 gün sonra anne rahmine transfer yapılmaktadır. Genelde 3. gün tercih edilir. Bu aşamada embriyolar 4 ile 8 hücreli bir formattadır. 5. gün ve 6. gün embriyolar boşluklu şekildedir, bu durumuna blastokist ismi verilir. Bazı durumlarda da blastokist halinde tüp bebek tedavisi kapsamından transfer yapılmaktadır. Buna blastokist transferi denir.

Tüp bebek işlemlerinde embriyo transferi ne kadar sürer, 5 ila 10 dakika kadar süren kısa bir işlemdir. Yani kısa süre içinde anne rahmine nakil edilir.

Sızı ve ağrı oluşturmadığından dolayı uygulama esnasında anestezi yapılmaz. İşlemlerin tamamının bitmesinin ardından kişilerin 2 saat boyunca kalkmadan dinlenmesi tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Tüm embriyoların dondurulması ve daha sonra transfer edilmesi başlıklı makalemizde embriyoların dondurulması ve Taze embriyo transferi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by