EMBRİYO TRANSFERİ NASIL YAPILIR?

Tüp bebek tedavi  yönteminde en son aşama embriyo transferidir. Gelişen embriyolardan seçilen en kaliteli embriyo anne adayına transfer edilir ve embriyoların rahim içine tutunarak gebelik oluşturması beklenir.

Transferin hangi gün yapılacağına kadının yaşı, tedavi öyküsü, embriyoların sayı ve kalitesi gibi birçok faktör değerlendirilerek karar verilir.

Embriyo transferi işlemi genellikle 5. gün yapılmaktadır. Embriyolar hangi gün transfer edilecekse o günün sabahı kontrolleri yapılıp seçildikten sonra laboratuvar tarafından özel bir katater içinde getirilerek işlemi yapacak olan doktora verilir. Doktor tarafından karından yapılan ultrason eşliğinde embriyolar rahime transfer edilir. Embriyo transfer işlemi hastanın özel bir durumu yoksa anestezi gerektirmez.

İşlem yaklaşık 5- 10 dakika sürmektedir. Gebelik oluştuğu takdirde bu destek gebeliğin 12. haftasına kadar devam eder. Gebeliğin oluşmadığı ve adet kanamasının olduğu durumlarda ise tedaviye son verilir. Embriyo transferi sonrası gebelik testi 12. günde yaptırılır.

Bir önceki yazımız olan Embriyo dondurulmasının avantajları nelerdir? başlıklı makalemizde endometrium kalınlığı, ikinci tüp bebek denemesi ve OHSS hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by