Embriyo dondurulmasının avantajları nelerdir?

Eğer embriyo transferinden sonra geriye kaliteli embriyolar kalmış ise, bu embriyoların değerlendirilmesi için dondurulması eşlere hem maddi anlamda hem de zaman anlamında tasarruf sağlamaktadır. Bu sebeple ikinci tüp bebek denemesi deneyebilirler.

  • Anne adayında OHSS söz konusu olmuş ise; yumurtalar toplanır ve embriyolar OHSS sonrası anne adayına transfer edilebilir.
  • Tüp bebek tedavisinde endometrium kalınlığı yetersizse, endometrial polip mevcut ise ya da transfere yakın zamanda kırılma kanaması olduğunda embriyolar dondurularak daha sonra transfer edilebilir.
  • Anne adayı kemoterapi ya da radyoterapi görüyor ise embriyo dondurma ile anne olma şansı muhafaza edilebilir.

Embriyolar, koruyucu bir sıvı ile karıştırılarak plastik tüp ya da cam ampullere konulur ve sıvı nitrojen içerisinde -196 derecede dondurularak muhafaza edilir.

Embriyolar, kullanılacakları zaman ise; sıvı nitrojenden dışarı alınır. Ardından çözülür ve özel kültür ortamına konulur. Ardından iyi embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir.

Ülkemizde dondurulmuş embriyoların saklanma süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. Eğer embriyoların daha uzun süre saklanması gerekiyor ise çiftin gerekli kurumlardan izin almaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan KİMLER GENETİK TEST YAPTIRMALI ? #tüpbebek başlıklı makalemizde oosit, pgt ve PGT yöntemi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by