Embriyo dondurma nedir ?

dondurulmus embryoBaşarılı bir tüpbebek merkezinin elde edilen tüm embriyoların korunması için başarılı bir embriyo vdondurma programına sahip olması zorunluluktur ve hastalara çok önemli avantajlar sağlar ve yeni gebelik şansları sunar.

Embriyo transferinde size 1 ya da 2 embriyo transfer edildikten sonra geride hala iyi kalitede embriyoların varlığında, bu embriyoların dondurularak saklanması ve gebe kalamamanız ya da ilerde tekrar çocuk istemeniz durumunda bu embriyolar çözülerek size tekrar transfer edilebilir.

Bazen embriyo dondurması işlemine tıbbi nedenlerle ihtiyaç duyulur;

  • şiddetli OHSS riskinin yüksek olduğu durumlarda
  • transfer sırasında kanama,
  • polip vb gibi endometriumda gebeliği önleyebilecek sorunlar ortaya çıktığında
  • kanser tedavisi için kemoterapi alacak olan hastalarda tüm embriyoların dondurularak saklanması gerekebilir.

vitrifikasyon yöntemi ile dondurulan embriyolar özel tanklarda sıvı nitrojen içerisinde yıllarca korunabilir.

Dondurulmuş embriyoların çözülerek kullanıldıkları sikluslarda yumurtaların geliştirilmesi ve yumurta toplanması işlemlerine gerek yoktur. Dondurulmuş embriyoların başarı ile transferi için rahim içi bazı hormonlarla hazırlanabileceği gibi, düzenli yumurtlayan kadınlarda uygun günün saptanması ile de embriyo transferi  yapılabilir. Her iki yöntem arasında gebelik başarısı açısından farklılık yoktur. Transfer
işlemi, dondurulmamış embriyo transferi ile aynı şekilde yapılır.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek Tedavisinde neden yumurtlama arttırıcı ilaçlar kullanılır ? başlıklı makalemizde follikül, tüp bebek ilaçları ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir