Dondurulmuş Yumurta Transferi ve Tüp bebek

Mikroenjeksiyon ya da tüp bebek yolu ile elde edilen, fakat transfer edilemeyen fazla embriyolardan,kalitesi yüksek olanların dondurularak özel tanklarda saklanmasıdır.

Tüp bebek tedavisinde ; Taze embryo transferi sonrası, kalan embriyolar varsa, embriyolar vitrifikasyon yöntemiyle dondurulur ve ileriki zamanlarda , tekrar kullanılmak üzere -196 derecede sıvı azot icinde özel tanklarda durmaktadır.

Nasıl dondurulmakta ve çözülmektedir?

Embriyolar koruyucu bir sıvı ile karıştırılarak plastik tüp ya da cam ampullere konulur ve sıvı nitrojen içerisinde -196 derecede dondurularak saklanır.

Dondurulmuş embriyolar çözülecekleri zaman sıvı nitrojenden çıkarılır, oda sıcaklığında çözülür, koruyucu sıvıdan ayrılarak özel bir kültür ortamına alınır ve inkübatöre konulur. Aynı gün iyi görünen embriyolar transfer edilebilir.

Dondurulmuş çözülmüş embriyolar nasıl transfer ediliyor?

Doğal siklusta folikül takibi sonrası ve endometriumun kendi halinde kalınlaşması ardından transfer genellikle ovulasyondan 2-3 gün sonra yapılmaktadır. Kan hormon düzeylerini (E2, LH ve Progesteron) takip edilir çünkü belirleyicidir.

Dondurulmuş embriyolar ne kadar saklanabilir?

Türkiye’de dondurulmuş embriyolar en fazla 5 yıl saklanabiliyor. Beşinci yılın sonunda çiftin izni alınarak saklanmaya devam ediliyor ya da imha ediliyor.

Gebelik elde edilememesi durumunda hastaya dondurma işleminin yapıldığı aşamaya kadar uygulanan tüm işemlerin yükünden kurtardığı gibi eğer gebelik elde edilmişse ikinci bir çocuk istemi için yine kolaylıkla uygulanabilirliği açısından son derece faydalı bir yöntemdir.

 

Bir önceki yazımız olan blastokist transferi nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by