ÇOĞUL GEBELİK (İkizler ve Üçüzler) – tek yumurta ikizleri doğum oranı

Günümüzde yardımcı üreme teknolojilerinin (Kısırlık, tüp bebek) gelişmesiyle birlikte çoğul gebelik oranları da yükselme göstermiştir. İleri yaşlarda özellikle 30′ lu yaşlardan sonra çoğul gebelik daha sık şekilde görülmektedir.  Yapılan araştırmalara göre, kadın ileri yaşta kısırlık tedavisi görüyorsa çoğul gebelik riski % 4 oranında seyretmektedir.

Bir bebek sahibi olmayı beklerken iki bebek  hatta üç bebek sahibi olmak kimi çiftlere göre güzel bir his olabilir bu tartışılır ama çoğul gebeliğin hem doğacak bebekler  için hemde taşıyan anne  için ciddi riskleri vardır.

Şimdi gelin o riskler nelermiş birlikte inceleyelim :

Çoğul gebelik genel olarak ikiye ayrılır.Tek Yumurta ikizi ve Ayrı yumurta ikizi olmak üzere iki tür çoğul gebelik vardır.

Tek yumurta İkizi

İsminden de anlaşılacağı gibi tek yumurta ve tek spermin döllendikten sonra bölünerek oluşan, görünüş olarak birbirlerine çok benzeyen ikizler dünyaya gelir.Bu ikizlere tek yumurta ikizleri denir.Tek yumurta ikizi doğum oranı dünyanın hiç bir yerinde farklılık göstermez ve bu oran ortalama 25o’ de birdir.

Tek Yumurta İkizlerinde tek bir amniyon kesesi ve tek plesanta  vardır. Embryoların her biri genetik olarak aynıdır ,yani ikizlerin her biri genetik olarak her açıdan aynıdır. Yapılan araştırmalara göre görüntüleri ve cinsiyetleri her zaman aynıdır.Hatta IQ seviyeleri,kan grupları neredeyse hayat görüşleri bile aynıdır.Çeşitli çevresel faktörler ve değişik beslenme şekilleri ilerleyen zamanlarda ufak değişimlere sebep olur. Tek yumurta ikizleri genetik olarak aynıdır ama parmak izleri farklıdır.Farklı olmasına rağmen parmak izleri bile aynıya yakındır.

Ayrı Yumurta İkizi

Ayrı yumurtaların ve ayrı spermlerin ayrı ayrı döllenmesi sonucu dünyaya gelen ikiz bebeklere ayrı yumurta ikizleri denir.İkizlerin her birinin kendi plesentası vardır ve her birinin kendi amniyo sıvısı vardır. Tek yumurta ikizlerinin aksine genetik yapıları farklıdır. Bebekler farklı cinsiyetlerde doğabilir ve birbirlerine benzemeyebilirler.tek yumurta ikizlerinden farklı olarak ayrı yumurta ikizlerinde daha fazla genetik problem çıkmaktadır.

Çoğul Gebelik Sebepleri nelerdir ?

Annenin Yaşı önemli midir ?

Yaş ilerledikçe ve gebelik sayısı attıkça çoğul gebelik riski de artmaktadır.35-40 yaş arası 4 çocuk veya daha fazla çocuğa sahip kadınlarda  20′li yaşlardaki kadınlara oranla çoğul gebelik riski 3 kat daha fazladır. İleri yaşlarda kısırlık tedavisi gören kadınlarda çoğul gebelik riski daha genç kadınlara oranla yine fazladır.

 Annenin Fiziksel özellikleri nelerdir

Uzun boylu ve daha yapılı kadınlarda, ayrı yumurta ikizleri ,ufak ve minyon kadınlara nazaran daha sık  rastlanmaktadır. Fiziki özelliklerden ziyade beslenme ile ilişkili olabilir. Mesela 2.dünya savaşında avrupa’da gıda azlığı sebebiyle ayrı yumurta ikizleri doğum oranı azalma göstermiştir.

Doğurganlık ilaçları ve Yardımcı üreme Tedavileri

Özellikle Tüp Bebek tedavisi esnasında kullanılan( yumurtlama tedavisi veya veya süperovülasyon  için) doğurganlık ilaçları çoğul gebelik riskini artıran sebeplerden bir tanesidir.

Çoğul Gebelik Önlemleri nelerdir. ?

tüp Bebek  tedavisi uygulayan  hekimin tedaviyi uyguladığı laboratuvarın gebelik oranını iyi bilmesi labarotavarın embryo dondurma teknolojisindeki başarısından emin olması, embryo değerlendirmesinde uzman olması gerekir.Tüp bebek tedavisi öncesi merkez seçimi yaparken gebelik oranını araştırırken çoğul gebelik oranına da göz atmanız alacağınız önlemlerin başında gelir. Uygun teknikler kullanıldığı taktirde embryo dondurularak transfer edilecek embryo kısıtlanabilir ve kalan embryolar  rahatça saklanabilir.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek aşamaları başlıklı makalemizde Tüp Bebek, tüp bebek aşamaları ve tüp bebek merkezleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Subscribe!