Blastosist Transferi

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı  olgularında kullanılan diğer  yöntem ise embriyoları beşinci, altıncı güne kadar büyütüp, böylece tutunma şansı daha yüksek olanları belirleyerek anne adayına transfer etmektir. Blastosist, bu evreye ulaşabilen embriyoların tutunma kabiliyeti daha fazladır, ayrıca daha az embriyo transferi ile çoğul gebeliklerin önüne geçebilmektedir. Sadece 1 veya 2 embriyo verilerek hem daha yüksek gebelik elde edilmekte hem de üçüz gebelik riski ortadan kaldırılabilmektedir. Bir başka durum ise yavaş gelişen, kötü embriyolar 5. gün transferine kadar kendilerini belli ettiklerinden otomatik olarak elenmektedir. Yani 2. ve 3. günde iyi görünen embriyoların bir kısmı 5., 6. güne ulaşamamaktadır.

Erken transfer yapıldığında (2. veya 3. gün) iyi olduğu düşünülerek hastaya transfer edilmek üzere seçilen bazı embriyolar blastosist dönemine gidildiğinde kendiliğinden devre dışı kalabilmektedir.

Bu nedenle blastosist transferi tüp bebek tedavisinde çiftler için alternatif bir yöntemdir.

 

 

Bir önceki yazımız olan CGH Yöntemi nedir? Kimlere uygulanır? başlıklı makalemizde pgt, preimplantasyon genetik tanı ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by