Tüp bebek ve Blastokist Transferi

Blastokist

Tüp bebek tedavisinde embriyonun  gelişiminin  rahim duvarına tutunmadan hemen önce  yani Beşinci günde ulaştığı aşamaya blastokist adı verilir.

Bu dönemde embriyo çok fazla ve  çok sayıda hücreye bölünmüş durumdadır.   İleride bebeği ve plasentayı oluşturacak olan hücreler birbirinden ayrılmış şekilde izlenebilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde embriyonun bu aşamaya kadar geliştirilmesi ve sonrasında ana rahmine yerleştirilmesinin sağladığı bazı avantajlar vardır.

Tüp bebek tedavisinde gebelik şansını arttıran önemli faktör, geliştirilen embriyoların arasından en iyi şekilde büyüme gösteren embriyonun seçilerek ana rahmine transfer edilmesidir. Bu süre içerisinde en iyi gelişen embriyo, gebelik açısından en yüksek şansa sahip olacak embriyo dur. Özellikle ülkemizde transfer edilecek embriyo sayısının kısıtlı olması , gebelik şansı en yüksek olan embriyonun seçimini daha da önemli kılmaktadır.

Tüp bebek uygulamalarının başladığı ilk yıllarında embriyolar döllenmenin hemen ardından anne adayına transfer edilirdi. O yıllarda kültür ortamı olarak kullanılan solüsyonlarının embriyoyu laboratuar şartlarında ne kadar canlı tutabileceği bilinmiyordu. Yıllar içerisinde kültür ortamların, rahim içi ortamı taklit edecek derecede geliştirilmesi sayesinde embriyo transferi zamanlaması Beşinci güne kadar uzatılabildi.

Blastokist aşamasına ulaşmış olan bir embriyonun gebelik oluşturma potansiyeli, daha erken safhada transfer edilmiş bir embriyodan daha yüksektir. Bu durum, tek embriyo transfer edilecek anne adayları için çok önemlidir. Keza tüm adaylar en yüksek gebelik şansını hak ederler. Bu nedenle, laboratuar şartları uygun olan kliniklerde mutlaka blastokist transferi tercih edilmelidir.

Avantajları;

  • Daha yüksek gebelik şansı
  • Ağır genetik anomaliye sahip embriyoların ayrılması
  • Gelişim potansiyeli yüksek  ve ana rahmine uyumu daha iyi olan embriyoların seçilebilmesi ve embriyo gelişimini gözleyebilme
  • Embriyo canlılığının incelenebileceği metotlara fırsat tanıması
  • Embriyoları en yüksek gelişim potansiyeline sahip oldukları dönemde yani blastokist aşamasında dondurabilme
  • Tekrarlayan gebelik başarısızlıklarında daha iyi sonuçlar elde etme şansı

Bir önceki yazımız olan Yumurta sayım neden az ? başlıklı makalemizde gebelik, kadın yumurtalık ve menopoz hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by