Birinci evlilikten çocuk olması tüp bebek için engel mi (SGK) ?


Tüp bebek tedavisinde anne adayı ve baba adayıTüp bebek
 için başvuran eşlerin halen devam eden evliliğinden evlat edinilmiş çocukları hariç çocuk sahibi olmaması gereklidir.. Bayan ve erkekten herangi genel sağlık sigortası olmalıdır.

  • Bu kapsamda 900 gün genel sağlık sigortası prim günü olması gerekiyor.
  • Bayan 23 yaşından büyük, 39 yaşından küçük olmalıdır.
  • Son 3 yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucuları sağlık kurulları tarafından belgelenmesi,
  • Uygulamanın yapıldığı tüp bebek merkezinin kurum ile sözleşme yapmış olması,
  • Şartları ve son 3 yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alamama ve en az 5 yıldır genel sağlık sigortalısı olma şartlarından muaf olacak.

Bu kişiler kanuna göre ; iç güvenlik ve asayişin korunması veya kaçakçılığın men, takip ve tahkiki konularında görevlendirilen Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli, Türk Silahlı Kuvvetler mensupları, MİT mensupları, Adli ve Askeri Hakimleri, Cumhuriyet Savcısı, Askeri Savcı, Güvenlik Kuvvetleriyle birlikte olay mahallinde bizzat görev yapan Mülki İdare Amirleri; güven ve asayişin korunmasında hizmetlerinden yararlanılması zorunlu olan ve yetkililerce kendilerine bu amaca yönelik görev verilen kamu görevlileri ve sivilleri; iç güvenlik ve asayişin korunmasında çalışan kişiler şeklindedir.

Normal sigortalılar için aranılan 900 gün GSS prim ödeme şartı ile son 3 yılda diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınmamış olması şartları bu kimseler için aranmayacak.

1. evlilikteki tüp bebek denemeleri 2.evlilikteki denemeleri etkilemeyecek

1.evlilikte uygulanan tüp bebek tedavisi ikinci evlilikteki deneme sayılarını etkilememektedir. Yani 2. evlilikteki tüp bebek tedavileri için ayrıca 3 deneme yapılabilecek. Fakat daha fazlasını yapmak isterseniz masraflarını kendiniz karşılamak zorundasınız.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek başarıyı etkileyen etkenler nelerdir? başlıklı makalemizde başarıyı etkileyen etkenler, Tüp Bebek ve Tüp bebek başarı hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Bir yorum

  1. Syn hocam ben 5 senelik evliyim eşimin sperm kalitesi çok düşük doktorlar asilamada %20 sans veriyor tupbebek için %60sans verdiler bizde kıyıda köşede. Birikimimizle tupbebek deneyelim en azından şansımız yuksek dedik 2yil öncesi tup bebek denememiz oldu ama sonuç yine nasıl oldu anlamadım %20 düştü 3.kalite embriyo transferi oldu maalesef sonuç negatifdi biz yikildik benim eşimin durumu nedense doktorlar incelemiyor neyden ileri geldiğini söylemiyor doğru bi açıklama yapmıyor biz çocuk istiyoruz bende hic bir sorun yok esiminde sper m hareketsiz ilerleme yavaş bunun için hic bir ilacta vermiyorlar biz çok zor durumdayız ben anne olmak istiyorum kucagima alıp koklamak istiyorum lütfen bize yardımcı olun km lütfen en azından ne yapacağımız hakkında yol gösterin lutfennn…şimdiden teşekkür ederim..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by