Bir kadın en fazla kaç kez tüp bebek yaptırabilir?

tupbebek-umuduBir kadın en fazla kaç kez tüp bebek yaptırabilir?

Tüp bebek tedavisi ile ilgili Türkiye’de bir kısıtlama yoktur. Tüp bebek tedavisi ile ilgili yaş kısıtlaması da yok ülkemizde ama bizim tavsiyemiz en fazla yılda 3 ya da 4 uygulamadır.Kadında  yumurta olduğu sürece kadında, erkekte de sperm olduğu sürece tüp bebek denemesi yapılabilir. Tabiki şunu belirtmek gerekir ki 3 tüp bebek denemesinden sonra gebe kalma şansı azalıyor. İlk 3 deneme de % 80′e yakın gebelik elde edilir ama ilk 3 tüp bebek denemesin de elde edilememiş ise bu oranda düşme başlıyor. Tabi ki de yılmamak gerek onu söyleyebilirim.

Tüp bebek tedavisi için yasal prosedürler nelerdir?

Tedaviyi evli olmayan çiftler yaptıramıyor. Kadında ve erkekte yaş sınırı yok. Karı kocanın hücreleri kullanılıyor. Yabancı hücre kullanılamıyor. Türkiye’de resmi nikah gerekiyor ve çiftlerin hücreleri gerekli oluyor.

Tüp bebek tedavisi  denedi olmadı 2. kez denedi olmadı, ne yapması gerekli?

Tüp bebek tedavisinden vazgeçmeli mi?
Tabi ki vazgeçmesin. Daha önce söylediğim gibi 3 denemeden sonra şans azalıyor ama tabi ki sıfır değil. imkansız değil. imkansız vakalarda var tabi onlara zaten doktorları söylüyor. “siz artık bir şey yapmayın bu defteri kapatın” çok zor olsa da bunu dediğimiz hastalarımız da var. Umut taciri de değiliz, olmayacak hastaya da “olacak, siz devam edin tedaviye” diyemeyiz.

Kimlerin  kesinlikle olmaz ?

  • ileri yaşta doğal menopoza girmiş veya erken menopoz olabilir  olabilir. Yumurtayı toplanmıştır fakat çok kalitesizdir, döllenmemiştir ve hastaya nakil yapamamışızdır. 1.tüp bebek denedik denedik 2.denedik 3. denedik hepsinde aynı sonucu aldık ise tekrar eşleri davet edemiyoruz.
  • Erkek faktörü var, sperm yok, gerçi onlar içinde sperm bulma TESA , TESE ameliyatları var. Hastamızı bu ameliyata almışız sperm bulamamışız bu hastamıza da tekrar gelin bir daha yapın diyemiyoruz.
  • Rahimle ilgili problemi olan hastalarımız var, rahmi taşıyamayan hastalarımız var.
  • Genetik hastalıklar var ama artık genetik hastalıklar da yapabildiğimiz bir şey var. PGT dediğimiz bir durum var. PGT. embriyo dediğimiz bebek oluştuğu zaman embriyonun genetik olarak incelenmesi durumudur. Çift genetik bir hastalık taşıyorsa tekrarlayan düşükleri olmuşsa bu hastaları biz tüp bebeğe davet ediyoruz. Tüp bebek sırasında bebeklerinde genetiğini inceleyip normal olanları seçip anne rahmine yerleştiriyoruz ve bu hastalarımızı da çocuk sahibi yapıyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisinden önce erkeklerin dikkat edeceği bilgiler ! başlıklı makalemizde Dünya Sağlık örgütü, erkekte kısırlık ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by