Başarısız tüp bebek tedavisi sonrası

tüp bebek başarısıTüp bebek tedavisi öncesi kendiliğinden gebelik oluşmadığında eşler teknolojinin bu konuda yardım edebileceği ümidiyle tüp bebek tedavilerine yöneliyorlar. Böylesi bir tedavi başarısızlığında hayal kırıklığının boyutları da büyük oluyor. Her bir çiftin şansı o çifte özeldir. Bazıları, tüp bebek tedavisinde dondurulan fazla embriyoları da varsa er ya da geç iyi sonuç alacaklardır. Biliniyor ki ileri yaşta olmayan çiftler için ilk Üç tüp bebek denemesi sonrasında toplam gebelik oranları % 85 lere varmaktadır. Özellikle bayan yaşı 40′ın üzerindeyse, yüksek dozda ilaçlara rağmen embriyo güçlükle elde edilebiliyorsa işler biraz  zor anlamına gelmektedir.

Bu tedavide söylenmesi gereken şey, tüp bebek te gebelik şansı yüksek olan çiftlerin tüp bebek tedavilerine mutlaka devam etmeleri gerektiği. Yapılan araştırmalara göre çiftlerden yaklaşık % 30-35′i  ilk tüp bebek tedavisinde  başarısız olunduğunda, maddi sorunlardan dolayı veya yaşadıkları psikolojik stresten dolayı tüp bebek tedavisine devam etmiyorlar. Aslında tüp bebek tedavisinden sonuç alabilecek birçok eşler, eğer kendiliğinden bir sürpriz olmazsa, maalesef  çocuğu olmamaktadır.

Öncelikle tüp bebek tedaviye ait tüm detayları doktorunuzla birlikte tekrar gözden geçirerek olası bir sorunun eğer varsa ortaya konması, düzeltilmesi ve ardından tekrar tüp bebek denemesi  için koşulların hazırlanmasıdır.

Tüp bebek tedavisinde ilk uygulama bize eşlerin problemleri ve sonraki tüp bebek tedavisi  hakkında bilgiler verir.

  • Önceki kullanılan ilaçların dozu,çeşidi,
  • Spermin yumurtayı dölleme oranları,
  • Yumurtalıkların bunlara cevapları,
  • Embriyo kalitesi ve sayısı,
  • Transfer kolaylığı veya zorluğu
  • Çiftin tedaviye konsantrasyonu konusunda elde edilen bilgiler sonraki tedavilerde kullanılacaktır.Bu veriler ışığında yapılan strateji değişikleri sonraki tedavilerin tüp bebek başarı şansını mutlaka arttıracaktır.

Doktorunuz tarafından gerekli görülürse önerilecek olan PGT  genetik testler, bağışıklık sistemi değerlendirmeleri, rahim filmi, kamera ile rahim içinin değerlendirilmesi, rahim iç zarından biyopsi, rahim iç dokusu ko-kültürü, IMSI, Gebelik aşısı gibi ek yöntem ve tekniklerin uygulanması konularını da hekiminizle birlikte detaylı değerlendirmelisiniz.

Sonuç olarak, yılmadan tüp bebek tedavisine  devam etmelisiniz..

Umudunu yitirmeden, yılmadan denemelere devam eden eşler büyük olasılıkla arzularına kavuşacaklardır…

Aşağıdaki “Tüp bebek tedavisinde başarı elde edilmediğinde ne yapılmalıdır ?” başlıklı videomuzda bu konudan bahsetmektedir;

Bir önceki yazımız olan Embriyonun tutunmadan önceki son aşama "Blastokist Aşaması" başlıklı makalemizde Blastokist Transferi, Tüp Bebek ve tüp bebek başarısı hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by