Başarısız Tüp Bebek Denemeleri

dis-gebelikBaşarısız tüp bebek denemelerinden sonra yeniden deneme yapılabilir mi?

Tüp bebek tedavisinde her tedavi yöntemi gibi tüp bebek tedavisinde de her zaman başarı sağlanması mümkün değildir. Başarı oranı hesaplanırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli etken kadının yaşıdır. İleri yaşlarda başarı şansı oldukça azalır. Başarı şansında azalma olmasının en önemli sebebi yaşa bağlı olarak gelişen yumurtalıklarda meydana gelen genetik bozukluklardır. Bunun yanı sıra genç çiftlerde hiçbir sorun gözükmemesine rağmen tüp bebek tedavisi bazen olumlu sonuç vermeyebilir. Bu gibi olumsuz durumlarda çift tekrar incelenerek yapılan ikinci tedavide başarı sağlanabilir.

TİB (tekrarlayan implantasyon/tutunma başarısızlığı), daha önce 3 veya daha fazla kereler yapılan tüp bebek denemeleri ile iyi embriyolar transfer edilmesine rağmen gebe kalamama durumunda kullandığımız bir terimdir. Bu gibi olgularda genellikle altta yatan sebep olabilecek bazı durumları ortaya koymak için birtakım testler uygulamaktayız; çiftin ikisinden beraber istenen periferik karyotip dediğimiz genetik testler ile muhtemel kromozom problemini araştırmak, rahim iç duvarı dediğimiz endometrium tabakasını değerlendirmek için rahim filmi (HSG) çekmek veya histeroskopi denilen operasyonu gerçekleştirmek, kadına ait muhtemel kan pıhtılaşma sorunlarını ortaya koymak için pıhtılaşma mekanizmaları ile ilgili birtakım kan testleri istemek, prolaktin hormonu problemlerini ve de tiroid bezi kaynaklı sorunları ortaya koymak için PRL ve TSH testleri istemek yeni bir deneme öncesi değerlendirilmesi gereken noktalardır.

 

  Tüp bebek tedavisinde başarısız olma oranı ne kadardır?

Tüp bebekte başarı oranını etkileyen en önemli etken kadın yaşıdır. Hazırlanmış tüp bebek programlarında kadının yaşı 35’ in altında ve her şey yolunda gitmiş ise uygulanan her denemede başarı şansı %60 kadardır. 35’li yaşlarda ise gebelik şansı % 45 oranlarına iner. 40’lı yaşlarda bu oran % 20’ye inerken daha ilerlemiş yaşlarda şans yok denecek kadar azdır. İleri yaşlardan ziyade birçok etken başarı oranını etkiler. Bu etkenlerden bazıları erkeğin sperminin kalitesi ve sayısı, kadının yumurtlama fonksiyonlarına bağlı gelişen bozukluklar ve rahimde oluşan sorunlardır.

 Bir çift en fazla kaç tüp bebek denemesi yaptırabilir?

Çiftlerin tüp bebek tedavisini deneme sayısı maddi imkânlarına bağlı olarak gelişir. Fakat 30 yaşının altında ki çiftlerin en fazla üçüncü denemede gebe kalması gerekir. 35 yaş ve üstünde başarısızlık oranı yüksek olduğu için daha fazla deneme yapılması gerekebilir. Fakat 6 deneme yapılan ve başarısız olunan bir çiftin 7. tüp bebek denemesini yaptırmasının bir anlamı yoktur.

 Üst üste başarısız olan çiftlerde ne gibi ruhsal sorunlar oluşur?

Tekrarlanan tüp bebek uygulaması çiftleri olumsuz etkiler. En önemli etkisi ise çiftlerde ruhsal çöküntü meydana getirmesidir. tüp bebek  tedavisine başlarken çiftler doğal olarak sonucun gebelik ile sonuçlanmasını arzu eder. Tüp bebek tedavisi ilerledikçe bu arzu ve istekler de artmalar olur. Ancak ilerleyen aşamalarda sonuç başarısız olmuş ise çift ruhen yıkılır. tüp bebek başarısızlıklarda en çok etkilenen kadın hastalardır.

   Denemelerin ardından sürekli düşük oluyorsa ne kadar daha denenmeli?

Burada öncelikli olan tüp bebek sonrası düşüklerin sebeplerini araştırmaktır. Düşüklerin sebebi hem genetik hem de bağışıklık sistemi ile gelişen bozukluklardan dolayı olabilir. İleri yaşlardan kaynaklanan düşükler genellikle kromozom anomalilerine bağlı olarak gerçekleşir.

Başarısız sonuçlanan bir denemeden sonra ne kadar ara verilmeli?

 Başarısızlıkla sonlanan bir tüp bebek denemesinden sonra en az 1 ay ara verilmelidir. Önemli olan etken sadece maddiyat değildir. Aynı zamanda özellikle kadın hastaların kendilerini ruhsal açıdan toparlaması da çok önemlidir. 30 yaşın altındaki kadınlarda 1 aydan fazla ara vermek bazen daha uygun olabilir. Ancak 35 yaşını geçmiş kadınlarda arayı uzatmamak daha yararlıdır. Aksi takdirde tüp bebek tedavisinde başarı oranları iyice düşer.

 

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisi süreci başlıklı makalemizde embriyo transferi, mikroenjeksiyon ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …