Aşılama cevap vermezse tüp bebek mi ?

Kendiliğinden bebek sahibi olamayan çiftlerin anne ve baba olmasını sağlayan uygulama Tüp bebek tedavisidir.

en az 1 yıl içinde düzenli ilişkide bulunulmasına rağmen anne ve baba olamayan çiftler bu sorun için doktora başvuran çiftler üzerinde detaylı bir araştırma yapılarak en uygun tedavi yöntemine karar verilir.

Kısırlık sorunu yaşayan çiftlerde ilk olarak aşılama yöntemi denenmektedir. Aşılama yöntemine cevap vermeyen çiftler tüp bebek tedavisine alınır.

Tüp bebek tedavisi uygun olan çiftlerde öncelikli olarak bazı kan tetkikleri ve mikrobiyolojik testler yapılır. Yapılan testlerden sonra anne adayına yumurtaların sayısını artırmak amacı ile uyarıcı ilaçlar uygulanır. Uyarıcı ilaçların etkisi ile tek yumurta sayısı en az 5’ e kadar çıkarılabilmektedir.

Yumurtalarda artış sağlanması 10 gün kadar sürmektedir. Sayıca artan yumurtalar yeteri kadar olgunlaştıktan sonra anestezi kullanılarak ve ultrason yardımı ile toplanmaya başlanır. Yumurtaların toplandığı gün erkek hasta da örnek verir. Daha sonra erkekten alınan örnek ile toplanan yumurtalar laboratuar koşullarında birleştirilerek döllenmenin oluşması beklenir.Tüp bebek tedavisinde uygulanan bu yöntem mikroenjeksiyon tekniği olarak adlandırılır. Döllenme sonucu oluşan embriyolar en uygun bir anda anne rahmine yerleştirilir ve gebeliğin oluşması beklenir. Embriyolar rahme yerleştirildikten 14 gün sonra kanda gebelik testi yapılarak gebeliğin oluşup oluşmadığı kontrol edilir.

Tüp bebek tedavisinin maliyet olarak yüksek olması tüp bebek merkezlerini maalesef ilk olarak bu yöntemi uygulamaya itebiliyor.

 

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek ilaçları Fiyatları başlıklı makalemizde Tüp Bebek, tüp bebek ilaçları ve Tüp bebek ilaçları Fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subscribe!