Aşılama tedavisi ilk tedavi seçeneği midir?

Aşılama tedavisi, doğal çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftler için alternatif olan bir yardımcı yöntemdir.
Aşılama yöntemi oldukça kolay bir şekilde anne adayının herhangi bir şekilde ağrı ya da acı duymadığı yöntemlerdir.
Çoğu zaman yardımcı üreme yöntemlerinde ilk tedavi seçeneğidir. Bu tedaviden sonuç olmaz ise, tüp bebek tedavisine yönlendirilir.
Aşılama tedavisini takip eden iki gün içinde anne adayı koşma, egzersiz yapma, yük kaldırma gibi vücudun yorulmasına sebep olacak eylemlerden kaçınmalıdır.
Gebeliğin ilk haftalarında yumurtaya hasar verebilecek, yoğun hareketlerden uzak durmak gerekir. Fakat bu kadının devamlı olarak yatması gerektiği anlamına gelmez. Kadın, günlük işlerini yapabilir ancak kendini aşırı yormamalıdır.
Aşılama tedavisini takip eden 14 ile 21 gün arasında anne adayında adet dönemi yaşanmaz ise, gebelik testi yaptırmak faydalı olacaktır. Testin pozitif olması durumunda tedaviyi kontrol eden uzmanın devamlı olarak hastasını takip etmesi gerekir.
Anne adayının bu gibi bir hususta dikkatli olması gereken durum, gebeliğini bir uzmana onaylatmasıdır.
Uygulanan gebelik testinin olumsuz yani negatif çıkması durumunda anne adayı adet günün üçüncü günü tedavinin yani aşılama tedavisinin yenilenmesi için ultrason uygulanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Sizden gelen sorularla tüp bebek başlıklı makalemizde eşimden sperm çıkmadı, FSH ve rahim duvarı hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by