Aşamalarla Tüp bebek tedavisi

tüp bebekTüp bebek tedavisine hazırlık muayeneleri ve testlerinde bir sorun olmadığı zaman tüp bebek tedavisine adetin 2. gününden itibaren başlanılır.  Eşler birlikte alınan tek dozluk antibiyotik, folik asit içeren vitamin ve çocuk aspirini gibi ağızdan tablet tedavisi de başlatılır.

Tüp bebek tedavisi aşama 1 :

  •  Yumurtalıkları uyarılması : Bu aşama ortalama 9 veya 10 gün sürer. Kadının kendi kendine uygulayabileceği günlük iğneleri kullanılırken 2-3 günde bir ultrason muayenesi ile yumurta folikül çapları ölçülür.  Hormon düzeyleri Aralıklı olarak kan testleri ile de bakılabilir. 1.aşamayı kriteri 17 mm ve üzerinde çapları olan en az 3 adet folikül bulunmasıdır. Ölçümlerle doktorlar tarafından gözlenerek çatlatma iğnesi uygulanır.

Tüp bebek tedavisi aşama 2:

  •  Yumurta toplama : Kullanılan çatlatma iğnesinden 36 saat sonra  kısa bir uyku anestezisi ile yumurtalar toplanır. Hedeflenen ortalama 10-15 arası yumurta dır. Yapılan operasyondan  birkaç saat sonra erkekten sperm alınır ve laboratuvarda mikroenjeksiyon yöntemi gerçekleştirilir.

Tüp bebek tedavisi aşama 3 :

  • Transfer aşaması: Transfer aşaması ağrısızdır. Embriyolardan sağlıklı olduğuna inanılan 1 veya 2 embriyo ana rahmine yerleştirilir. Ultrasonla görerek işlem yapıldığı  için  idrara sıkışarak hasta işleme alınır.

Tüp bebek tedavisi aşama 4: 

  • Gebelik testi:Bilimsel araştırmalar işlemden sonra istirahatin gereksiz olduğunu kanıtlanmıştır. işlemden 12 gün sonra kandan gebelik testi  yapılarak hamileliğin gerçekleşip gerçekleşmediği öğrenilir.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisine şehir dışından gelirken neler yapmak gereklidir? başlıklı makalemizde Tüp Bebek, tüp bebek fiyatları ve tüp bebek merkezi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Bir yorum

  1. tüp bebek tedavisinde aşamaları hakkında bilgi veriyor.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by