Adet oluyorum neden çocuk sahibi olamıyorum ?

kadin-tup-bebekKadınlarda yumurta sayısının azalması ve dolayısıyla üreme fonksiyonunun kaybı menopoz ile aynı anlamda değildir. Adet oluyorum neden çocuk sahibi olamıyorum  cevabı  fizyolojide yatmaktadır.

Anne olmayı ertelemeyin;

Kadınlar, ailesinde erken menopoz varsa özellikle daha dikkatli olması gerek. Erken menopoz  kadınlarda yumurtalık kapasitesi daha erken tükenir.  Genetik olarak programlanmış olan menopoz yaşından yaklaşık 10 yıl öncesinden çocuk sahibi olmada güçlükler yaşanabilir, örneğin 40 yaşında menopoza girecek olan bir kadın 30 dan itibaren bebeği olmakta zorlanır. Bu nedenle özellikle annesinde ve ablalarında erken adetten kesilme erken menopoz durumları varsa anne olmayı geciktirmesinler.

Henüz doğmadan yumurtaları gelişir  yaşamları boyunca ve onlarla birlikte doğarlar. Yeni yumurta olmaz.  Yumurtalık içindeki yumurtaların artan yaşla birlikte azalması normal ve fizyolojik bir süreçtir.

doğmadan bir kız çocuğu  sahip olduğu yumurta yaklaşık 6  ya da 7 milyon , bu sayı doğduktan sonra 1-2 milyona düşer, çocukluk çağında yavaş yavaş azalır ve ergenlik döneminden itibaren ayda bir yumurta yumurtlamak suretiyle bu azalma menopoza kadar aylık ortalama 350-400 yumurta harcar.

Bir kadının gebe kalabilme şansı en yüksek 25 yaşlarıdır. Gebe kalma oranı yaşla birlikte azalır ve 35 yaşında itibaren bu azalma hızlanır ve 40 yaşından sonra da belirgin olarak azalır. Daha önce çocuk sahibi olmuş kadınlarda bile gebe kalabilme 45 yaşından sonra neredeyse imkansız hale gelir. Genel olarak 45 ten sonra tüp bebek tedavisi de olsa gebe kalma oranı ise % 5 altındadır.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek Tedavisinde Erkek Ne yapmalı ? başlıklı makalemizde erkekete kısırlık, tüp bebek psikolojik destek ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …