2014 yılında Tüp bebek tedavisinde hangi noktadayız ?

neredeyizGünümüzde Tüp bebek tedavileri teknolojik gelişmelere paralel olarak hayranlık uyandıracak seviyeye ulaşmıştır.

Belkide çok yakın bir gelecekte çocuğu olmayan çiftlerin sayısı hemen hemen sıfıra inebilecektir.Önümüzdeki yıllara baktığımızda özellikle genetik konusunda moleküler genetik konusunda gelişmelerin gerçekten bu konuda çocuğu olmayan çiftlerin kesin çözümler sunacağına biz de yürekten inanıyoruz.

Tüp bebek labaratuvarlarında kalite kontrol sistemleri de gerçekten çok iyi düzeylere ulaşmıştır.canlıların oluşturulduğu yani sperm ve yumurtanın birleştirilmesine dayanan tüp bebek yöntemi bu gün sonderece otomatize edilmiş cihazlarla takip altında izlenmekte ve yürütülmektedir.

Embryoların izlenmesi artık gülük olarak değil saatlik hatta dakikalık takipler şeklinde yapılmakta kaliteli kalitesiz embryo ayrımı son derece net olarak ortaya koyulabilmekte, embryoların ortama salgıladıkları metabolikler detaylı olarak incelenebilmekte ve embryoların tüm kromozaomları detaylı olarak değerlendirilmektedir.Dolayısıla , bebeğin ana rahmine tutunmasının öündeki engeller artık yavaş yavaş aşılmaya başlanmıştır.

Denilebilir ki 3 defa tüp bebek denemesi yaptığımız zaman artık %85-90 lara varan bir başarı oranı çiftlere sunabilmekteyiz.

Özellikle burada bayanların yaşı önem kazanmaktadır. Çünkü bilinmektedir ki bayanların yaşı ilerledikçe ebryonin gelişiminde bir takım problemler daha sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Erkeğin yaşı ile böyle bir sorun yok ama kadın yaşı gerçekten önem kazanmaktadır.40 lı yaşlardan sonra oluşmakta olan embryolarda daha fazla problem ortaya çıkabilmekte ve düşük ihtimalide biraz daha artabilmektedir.

Kromozom dediğimiz genetik yapıların bugün artık tamamına detaylı olarak bakılabilmektedir. Yani embryoyu ana rahmine yerleştirmeden önce genetik yapılarını da detaylı olarak ayrıştırıp görüntüleyip ondan sonra sağlıklı olan bebeği seçip sonra transfer ettiğimzde tüp bebek başarısının çok daha yükseklere çıkacağını öngörebiliyoruz.

Aynı zamanda da gene tüp bebek bararısızlığına yol açabilecek olan diğer faktörleri de örneğin bir takım sıkıntılar var ise bu durumda teknolojik imkanlar kullanılarak rahim içerisine kamerail çeşitli cihazlarla değerlendirilerek hücresel düzeyde bir takım araştırmalar yapılarakta düzeltilmesi son derece mümkün bir hale gelmiştir.

Şu an 2014 yılındayız önümüzdeki 5 ila 10 yıl içerisinde genetik gelişmelere paralel olarak hele hele kök hücre çalışmalarının da ilerlemesiyle beraber sperm ve yumurta olmasa dahi bu kök hücre çalışmaları ile büyük olasılıkla gerçekleşicektir gözüyle bakıyoruz.

Bir önceki yazımız olan blastokist transferi nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir