2 tüp bebek denemesi

ikinci tüp bebek denemesi

Yumurtalık kanallarında farklı sebeplerden tıkanıklık olan ya da yumurtalık kanalı hiç olmayan kadınlar tüp bebek uygulaması yaptırabilir. Daha önce tüp bebek yapmayı deneyen ancak başarısız olan kadınlar da 2 tüp bebek denemesiyapabilmektedir. Ayrıca bebek sahibi olmamasına neden olan fizyolojik sorunları için ameliyat olması gereken ancak operasyon geçirmesinde yaşamını tehdit edecek sakıncalar bulunan kadınlar da tüp bebek tedavisi ile anne olabilir.
Ayrıca ülkemizde örf ve adetler nedeni ile uzun yıllar boyunca erkeklerin kabul etmediği ya da etmek istemediği “erkeklerden kaynaklanan” nedenler neticesinde anne olamayan kadınlar da bu tedaviden yararlanabilir. Tüp bebek ikinci deneme için başvuran çiftlerin sayısı da oldukça fazladır ve bu insanların büyük bir oranı tüp bebek ikinci deneme de bebek sahibi olmaktadır.
Bazı kadınların çocuk sahibi olamama nedeni de Endometriyozis hastalığına sahip olmalarıdır. Bu hastalık kadınların rahim bölgesinin ağız kısımda oluşan salgılama nedeniyle, erkek boşaldığı anda spermlere zarar vermektedir. Zarar gören spermler kadın yumurtasını dölleyemediğinden, çocuk sahibi olmak mümkün olamamaktadır. Endometriyozis görülen kadınlar doğru tüp bebek tedavisi ile anne olabilmektedir.
Birçok insan bir kere denendiğinde olumsuz sonuçlanan tedaviden sonra tüp bebekte ikinci denemenin mümkün olmadığını düşünür. Oysa tüp bebek ikinci deneme ile başarının sağlanma oranı oldukça yüksektir. Tüp bebek ikinci deneme için çiftlerin ilk denemenin ardından sadece 1 ay beklemesi gerekir. 2 tüp bebek denemesi yapmanın kadınlar üzerinde hiçbir yan etkisi yoktur. İlk denemede çocuk sahibi olamayan çiftlerin aksine 2 tüp bebek denemesi yapması gerekmektedir.
Çiftlerin tüp bebek ikinci deneme ile başarı sağlanabileceğini bilmesi, ilk denemenin başarısız olmasının ardından tedaviye olan inançlarını kaybetmemelerini sağlamaktadır. Tüp bebek ikinci deneme ile de oldukça yüksek bir oranda çocuk sahibi olunabilmektedir.
2 tüp bebek denemesi yaparak ilk denemenin 1 ay sonrasında hamile kalan kadınlar, kendilerine ve bebeklerine 2. şansı verdiği için mutluluk duymaktadır. Tüp bebekte ikinci deneme çiftlerin herhangi bir şey kaybetmesine neden olmayacağından, her zaman denenmesinde fayda vardır. Üzülmeyin, ilk seferde olmadıysa tüp bebekte ikinci deneme ile olabilir.

Bir önceki yazımız olan tüp bebek merkezi başlıklı makalemizde Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

4 comments

  1. bende 2 yıldır evliyim ve normal yoldan hamile kalamadım.ilk tüp bebek tedavimi geçen ay tamamladım ve sonuç negatif….o kadar çok üzüldümkii,kendi kendime ağlama krizleri geçiriyorum…2.denemem de neler olucak sabırsızlık ve heyecan içersindeyim…acaba biraz dahamı beklesem?

  2. kasım aralık arası yaptırdık tup bebek pozitif cıktı ama kanda hormon sayısı dustu kanamla son buldu şubat mart ması 2inçiyi denicem ama çk korkuyorum yine olmaz diye ilki tutması ik,nçi yaptımamla sansım yuksek olurmu lütfen bana bir bilgi veerin uykularım kaçtı duşünmekten aglamaktan rabbim isteyen herkeze yardım etsin çook zor…

  3. benim ilk denemede oldu bebek 3 ayliken kalbi durmustu ve kürdaj oldum

  4. Bende eqimde 2deneme yapijam cjoq qorqiorum.. ilk eylukde yaptm negatif chikti dunya bashima ikildi doqtorum 2denemede daha umutlui. Dedi bende oileim inshalah hershei iyi olujaq… size varm 2denemede hamile kalan ?choq qorqiorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir