Tüp bebek başarısında kilo nasıl etkiler ?

kilo-tupbebekTüp bebek tedavisi ile bebek olmak isteyen eşlerin kiloları, tedavinin başarısını etkileyen faktörlerden biridir.

Uzmanlar, özellikle ailesinde kalp hastalığı, diyabet, romatizmal hastalıklar ve bağışıklık problemleri bulunan kişilerde, kan şekerini hızlı yükseltmeyecek doğru beslenme alışkanlıklarının başarı oranını arttırdığını söylüyor. Kilo fazlası olan çiftlerin tedaviye başlamadan önce kişiye özel beslenme listeleriyle kilo vermelerinin tedavi için gerekli olmaktadır.

Sperm Kaliitesini Etlikliyor

Fazla kilonun erkeklerde sperm sayısı ve hareketliliğini olumsuz etkilemekte ve kilo vermek hem spermin dölleme yeteneğinin artması hem de sperm sayısı açısından önemlidir. Kadınlarda adet düzensizliği, tüylenme, saç dökülmesi, sivilce gibi problemler fazla kiloya bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.

Gebe kalmadan önce sağlıklı kiloya erişen kadının yumurtlama şansının daha yüksek olduğu özellikle polikistik over sendromu gibi sorunları olan kadınlar gebelik öncesi kilo vererek hem gebe kalma şansını arttırır hem de gebelik sırasında oluşabilecek riskleri ortadan kaldırmış olur. Kilo kaybının ayrıca hamilelik esnasında oluşan tansiyon yüksekliği, şeker yüksekliği, erken doğum ve düşük gibi risklerin azalması yönünde olumlu etkisi olduğunu da gözlemliyoruz.

14 Mart 2014
bosluk

Mini Tüp bebek (mini ivf)

mini tüp bebek Mini IVF tüp bebek tedavisinde amaç, mümkün olduğunca az miktarda kimyasal madde kullanılarak ICSI-mikroenjeksiyon yapılmasıdır. Böylece doğala en yakın ortam sağlanmış olmaktadır. amaç; en kaliteli yumurtaları geliştirmek ve en iyi kalitede minimal embryoyu transfer etmektir. Bu tedavi özellikle over rezervi az ve 40 yaş üstü hastalarda da oldukça uygun bir alternatif olmaktadır.

 • Yaşı ileri olan ya da yumurtalık rezervi azalan kadınlarda;

Yumurtalık rezervi azalan hastalarda fazla miktarda ilaç kullanılmasına rağmen az yumurta gelişmektedir. Bu hastalarda yumurta kalitesi de düşmektedir. Bu kalite bozulması fazla miktarda ilaç kullanımına bağlı olabilir. Bu hastalarda daha az ilaç verilmesi hastanın kendi hormonları ile yumurtaların gelişmesini ve daha kaliteli olmasını sağlar .

FSH hormonunuz yükselmiş olsa da hala adet görüyorsanız mini tüp bebek ile hala gebe kalmak için bir şansınız olabilir.

 • Yaşı genç olan ve çok sayıda yumurta üretimi olan kadınlarda;

Özellikle polikistik over hastası olan kadınlarda, hem daha kaliteli yumurta gelişimini sağlamak hemde hastayı hiperstimülasyon riskinden korumak için uygulanır. Fazla yumurta gelişimi de fazla miktarda östrojen hormonu üretimine ve buna bağlı olarak yumurta kalitesinin bozulmasına neden olur. Bu nedenle çok az ilaç kullanılarak yumurtaların aşırı uyarılması engellenmiş olur.

Tüpbebek tedavilerinde sağlıklı yumurta ve embriyo gelişimi olmayan hastalarda;
Bu tedavi ile yumurtaların kadının kendi ürettiği hormonlar tarafından büyütülmesi sağlanarak daha kaliteli yumurta elde etmek amaçlanır.

Mini IVF ile OHSS olasılığı % 1 oranlarına düşürülebilmekte ve maliyet konvansiyonel IVF tedavi maliyetinin 1/3-1/5 düzeylerine indirilebilmektedir. DoğalIVF’ den farklı olan bu tedavide; çok az veya hiç enjeksiyonun kullanılmaması, işlemin basit ve kısa oluşu, ve erken ovülasyon-yumurtlamanın normalden daha az görülmesi diğer avantajlarıdır. Klasik IVF tedavilerinde ortalama 15-20 yumurta toplanıp bunların ortalama 1/2-1/5’ i iyi kalitede iken, mini IVF’de ortalama 3-8 yumurta geliştirilmekte ve yine elde edilen kaliteli yumurta sayısı ( genellikle 3-5 ) klasik IVF tedavisine benzerlik göstermektedir. Yani; toplanan yumurta sayısı azalmış olmasına rağmen, iyi kalite yumurta oranlarında bir azalma görülmez.

Mini IVF’ de natürel IVF’ e göre siklus başına; daha kaliteli yumurta, daha yüksek gebelik olasılığı ve daha fazla dondurulmaya elverişli embryo sayısı görülmektedir.

Mini IVF ile gebelik olasılığı; ortalama 1-2 embryo transferi yapılan konvansiyonel IVF tedavileri ile benzerlik gösterir.

Sonuçta Mini IVF tedavisi; ılımlı, ekonomik, ve başarılı bir tedavi olup, konvansiyonel IVF tedavisine alternatif iyi bir seçenektir. İlerisi için de umut vaat etmektedir.

5 Mart 2014
bosluk

Tüp bebekte dondurma – çözme tekniği

Son zamanlarda yapılan çalışmalar doğrultusunda 2 farklı dondurma tekniği vardır; yavaş dondurma tekniği ve hızlı. 5 sene  öncesine kadar yavaş dondurma daha fazla uygulanırken artık günümüzde hızlı dondurma tekniği tercih ediliyor.

Bu teknikle embriyoların tamamının, yani tüm hücrelerinin hiç hasarsız canlılıkları devam ettirmeleri ihtimali daha yüksektir. Bu da doğal olarak başarı oranlarına yansıyor. Önemli olan ise; tüp bebek tedavisi için gelen eşlerden aldığımız izlenim dondurma-çözdürme işlemlerine biraz soğuk bakmalarıdır.

Fakat tüp bebek yönteminin geleceği dondurma çözdürme işlemlerinde. Uluslararası anlamda başarı bir çifte uygulanan birkaç tedavi sonrası elde edilen gebelik oranı olarak ölçülüyor.

Her tüp bebek tedavisinde yeni baştan yumurtalıkları uyarmak yerine bir seferinde  toplanan kaliteli embriyonun saklanarak sonraki tüp bebek uygulamalarında laboratuvarda çözme işlemi ile yapılan transfer hem ekonomik yönden hemde psikolojik yönden daha çok istenen bir durumdur.

Üstelik  dondurma-çözdürme tedavilerinde rahim dokusu diğer duruma göre çok daha doğal bir halinde ve embriyoyu kabul etme mekanizması zarar görmemiş oluyor. Bugün dünyada birçok tüp bebek merkezi  rahimim bu durumunu transfer öncesinde değerlendirip, çiftin gebelik şansını artırabilmek adına, elde edilen tüm embriyoları donduruyor ve bir sonraki ay rahimim doğal haline kavuştuğunda çözdürüp transfer ediyoruz.

Bu uygulamanın geçerliliği ve eşlere faydası artık bilimsel yayınlarla ispat edilmiştir. Kısaca , dondurma-çözdürme teknikleri tüp bebek  merkezlerin başarılarında önemli bir yer tutar.

 

22 Şubat 2014
bosluk

İlaçsız tüp bebek nedir ?

Çocuk sahibi olmak isteyen eşlerin  tedavide son aşamaları çoğu zaman tüp bebek tedavisi olmaktadır. Tüp bebek tedavileri ile alınacak ilaçlar bazen kadın için sakıncalı durumlara sebep olabilmektedir. Bazen yumurtalıkların Aşırı Cevap Vermesi (OHSS) oluşumu bu ilaçlardan meydana gelebilmekte ve aşırı uyarılmaya bağlı komplikasyon riski oluşmaktadır. Bu durum  doktorun hastasına vereceği ilaç dozunu ayarlayabilecek, fakat bazen tüm önlemler alınmasına rağmen bazı problemler oluşabilmektedir.

ilaçsız tüp bebek uygulamaları için doğal tüp bebek uygulaması denmesindeki etkende her hangi bir dış uyaranın verilmemiş olmasıdır. Bu  tedavi klasik tüp bebek tedavisine göre daha kısa sürecek ve mali açıdan da aşağıya çekecektir.

Neden ilaçsız tüp bebek ?

Tüp bebek tedavisini daha önceden denenmiş ve gebe kalamamış kadınlarda tedaviye devam etmek, fakat daha sakin bir tedavi protokolünde olmak istenebilir. İlaç uygulamasında yumurtalığının aşırı uyarılmış olmasından dolayı sıkıntı çekilen ve de yeni tüp bebek tedavisi arzulayan kadınlar için uygun seçenek olabilir.

avantajları nelerdir?

 • İşlemler daha kısa sürecek ve tedavi süreci 8 ila 10 günle sınırlı olacağı için zaman tasarrufu sağlanacaktır.
 • Fiyat açıdan ilaç ücreti daha az olacağı için faturaya olumlu yansımalar olacaktır.
 • OHSS gibi yan etkiler yaşanmayacaktır.
 • Güven duygusu daha fazla olacaktır
 • Tedavi doktor ve hasta için  daha kolay olacağı için hastalar iyi konsantre olabilecektir.
 • Enjeksiyon sayısının klasik tüp bebek tedaviye oranla daha az olması ( 2 ya da 3 defa olacaktır) olumlu etkenler arasında sayılabilir.
31 Aralık 2013
bosluk

Gebe kalma ne zaman azalmaya başlar ve Tüp Bebek tedavisi

bebek-tupbebek-3Bir kadının bebek planlaması için yumurta sayıları  35 yaşından itibaren önemli ölçüde azalmaya başlar. Kadının yaşla birlikte azalan yumurta sayıları tüp bebekteki başarıyı da etkilemektedir. Yumurta kalitesi de 35 yaşından itibaren azalır. AMH testi gibi yapılan testler sayesinde bu konuda yorum yapmaya yardımcı birçok test vardır. AMH testi ise yumurtanın kalitesinden çok elde edilecek yumurta sayısıyla ilgili bilgi verebilmektedir.Yapılan araştırmalara göre kadınlar evliliği ve anne olmayı ertelemektedirler. Ancak kadınlara bu konuda tavsiyemiz anne olmayı kırklı yaşlara bırakmamalarıdır. Bu yaş sonrası her yıl işler çok daha zorlaşmaktadır.

Her kadın 20 ve 30 yaşları arasında en fazla doğurgan dönemini yaşar.  Günümüzde uygulanan tüp bebek tedavisi yeni yumurta ve sperm üretemez ancak olanı kullanır. Belki yakın bir gelecekte kök hücre tedavilerinin gelişmesiyle bu gerçek de değişebilecektir. Umarız bu süreç çok uzun sürmez.

Tüp bebek tedavisi tüm dünyada uzun süredir olan ve üzerinde çok araştırmalar yapılmış bir işlemdir. Tecrübeli bir tüp bebek merkezinde tecrübeli hekimler tarafından tedavilerde genellikle ciddi bir sorun olamaz. Elbette her tedavi girişimde olduğu gibi küçük beklenmedik sorunlar oluşabilir. Bunlar da çok büyük oranda dikkatli gözlem ve tecrübeyle çözülebilecek sorunlardır.  Tüm dünyada bu güne kadar tüp bebek yöntemiyle milyonlarca çocuk doğduğunu bilmek gerekir.

25 Kasım 2013
bosluk

Eşler tüp bebek tedavisini neden seçmeli ?

tup-bebek-tedavi-sebepleriTüp bebek tedavisi neden tercih edilmeli?

En çok tartışmaya neden olan yardımcı üreme tedavileri arasında tüp bebek tir. Tüp bebek tedavisi , kısırlık ile karşı karşıya kalan ve diğer tedaviler sonucunda bir sonuca varamamış eşlere  tüp bebek tedavisine başlamaktadırlar. Bebeği olamayan eşlerde hangi tedavinin uygulanacağı uzman doktorlar tarafından araştırmalar sonucu karar verilir.

İlk olarak tüp bebek tedavisinin uygulandığı kişiler yaşı ileri olan grup ve açıklanamayan infertilite (kısırlık ) olanlardır.Bebeği olmayan eşlerin bir kısmı ilk olarak tüp bebek tedavisine başvurur. Başvuru nedeni ise  Tüp bebek tedavisinin diğer tedaviler ile karşılaştırıldığında  daha başarılı ve daha güvenilir olduğudur.

Eşlerin en fazla korktuğu  bir başka ayrıntı ise tüp bebek  fiyatıdır. Tüp bebek tedavisi diğer tedavilere bakarak maliyeti yüksek bir tedavidir. Tüp bebek tedavisini sonraya bırakan eşler vardır. Bazı eşler tedavinin olumsuz sonlanacağını ve bu nedenle aile ilişkilerinin bozulacağını düşünür. Unutmamak gerekir ki  tüp bebek tedavisinde kadında  yumurta erkekte  sperm olduğu sürece her zaman bir umut vardır.

13 Kasım 2013
bosluk

Sigara kullanımı tüp bebek tedavisini olumsuz etkiliyor

Sigaranın tüp bebek tedavisi üzerindeki etkileri

sigara-tup-bebekGünlük hayatta sigara içen erkekler sperm sayısı ve hareketliliğinde azalma, şekil ve fonksiyon anomalilerinde artış vardır. Bunun yanında pasif içicilerde aynı risk içindedirler.

Araştırmalar sonucu; tüp bebek tedavisine başlamadan önce  en az 2 ay önce sigaranın bırakılması gebelik şansını arttırdığı bilinmektedir. Tüp bebek tedavisinden önce sigarayı bırakmak, tedavi sonuçlarında olabilecek olumsuz etkiyi azaltabilir.

sigara hem erkeği hem de kadını etkilemekte, kısırlığa ya da tekrarlayan düşüklere sebep olmaktadır. Sigarayı bırakmak, doğal yolla gebe kalma şansını arttırdığı gibi tüp bebek tedavisinde de başarı oranını yükseltir.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı artırmak için pek çok vitamin ve destekleyici ilaç kullanılmaktadır. Bu vitaminlerin yararı tartışmalıdır, fakat sigaranın tedavi sürecini olumsuz etkilediği kesindir. Tüp bebek veya kısırlık tedavisi gören çiftlerde hem kadının, hem de erkeğin sigaradan uzak durması son derece önemlidir. Erkekte sperm kalitesi, kadında ise yumurta kalitesi ve rahim içi sigaradan olumsuz etkilenir. Bu nedenle tüp bebek tedavisinde de hem erkeğin, hem de kadının sigara kullanımı başarı oranlarını düşürür. Çok zahmetli, masraflı bir süreç olan tüp bebek tedavisi öncesi çiftler sigarayı bırakmalı, tedaviye ondan sonra başlanmalıdır.

 

21 Ekim 2013
bosluk

Önce Kariyer mi ? Çocuk mu?

kariyer-mi-cocuk-muArtık bu sözleri de çok duymuşuzdur.bebek sahibi olacağım diye,Kariyerimde iyi yerde olacağım iş hayatından uzak mı olayım?

Sonra da  eşimin gölgesi altında olayım, istediğim yere hiçbir zaman gelmeyeyim. Olmaz, Böyle bir şey.

Tamam da,  erkeklere verilen uzun süreli üreme yeteneğini kadınlara göre daha fazladır. Hamile kalmak için az bir zaman var..30 yaşından sonra yavaş yavaş azalmaya başlayan bu durum 40 yaşından sonra hızla azalıyor..!

Eğer yaşınız 44-45 ise daha da zorlaşıyor! O zaman, 45 yaşından sonra tüp bebek   tedavisi ile hamile  kalan yok mu?  tabi ki  var.. .toplamda oranlarsanız % 1-2. Bu gruba içinde olacağınıza güveniyor musunuz ?

Normal olarak bayanların için ideal bebek yapma yaşı 20 ila 30 arası.. Bilimsel araştırmalara göre bir kadının en doğurgan yaşlarının 24 ila 25 yaşları.Sonrası ise  yavaş yavaş azalıyor.

Fakat, toplumumuzda evlenme yaşı ve gebelik yaşı giderek gecikmektedir. Bu zamanlarda , özellikle kadınların iş hayatında aktif  olması ile, gebelik yaşlarını ertelemektedirler. ilk çocuk için 30′lu yaşlarını bekleyen pek çok kadın var.

Tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşması için kadının yumurtalıklarında yumurta kalitesi çok önemlidir. Bu sebepten yumurta azalması veya kalitesinin bozulması  ortaya çıkabilmektedir. İleri yaş anne adaylarında kimi durumlarda tüp bebek  için yumurta bile  bulunamamaktadır.

Anne olmak isteyen kadınlar !,

Anna olmak için 40 lı yaşları beklemeyin ne olur. Anne olmayı  ertelemeyin, kariyerle birlikte çocuk yapın.hiç olmazsa jinekoloğunuza gidin ve yumurtalık rezervinize baktırın  ne kadar vaktiniz var kabaca da olsa bilmiş olursunuz..

2 Ekim 2013
bosluk

Genetik Test nasıl yapılıyor ?

pgt

PGT Genetik Tanı, Tüp bebek tedavisi ile, embriyoların genetik testi yapılarak sağlıklı olanların seçilip transfer edilmesidir.

PGT Genetik test nasıl yapılır; Eğer genetik  testi gerektiren bir durumunuz varsa size bu testi önerecektir.

 • Embriyolarınıza 3. gün biyopsi işlemi uygulanır (her embriyodan bir veya iki adet hücre çıkarılır).
 • Yapılan işlem embriyolarınıza zarar vermez.
 • Embriyolarınıza ait genetik test sonuçları 1 gün içerisinde elde edilebilmektedir. Bazı durumlarda bu süre uzayabilmektedir.
 • PGT işlemi sonrası sağlıklı olduğu belirlenen embriyolar rapor edilir.
 • Sağlıklı olan  embriyoların transfer edilmeleri.

PGT Genetik test yapılması ile;

 • Tüp bebek başarı şansını arttırır.
 • Gebeliğin düşük ile sonuçlanma riskini azaltır.
 • Gebeliğin tıbbi sonlandırılma gerekliliğini azaltır.
 • Çoğul gebelik oranını azaltır.
 • Tekrarlayan başarısız tüp bebek denemelerinin getirdiği mali yük ve  psikolojik baskıyı azaltır.
 • Klinik gebelik oranını arttırır.

 

26 Eylül 2013
bosluk

40 yaş sonrası tüp bebek tedavisi

ilacsiz-tup-bebekİleri yaştaki bir kadın Tüp bebek tedavisi ile gebe kalmaya karar verirse;

ilk olarak hamilelik meydana geldiğinde oluşabilecek tıbbi sorunlar  araştırılmalıdır.

Tüp bebek tedavisi ile gebe kalma potansiyelini değerlendirmek üzere adetin 2  ve  4 günlerinde yapılan FSH ve östradiol (E2) ölçümleri ve ultrason ile yumurtalıkların görünümünün değerlendirilmesi önemli bilgiler sağlar.

40 yaş sonrası grubundaki kadınların bilmeleri gereken önemli bir konu da genetik problemi bulunan bebek taşıma şanslarının genç yaştaki kadınlara göre daha fazla olduğudur.

Uzmanlar, 40 yaşından sonra tüp bebek sahibi olma şansının yüzde 15 olduğunu, bu nedenle çiftlerin bebek sahibi olmak için daha önce başvuru yapmaları gerektiğini söylüyor.Bilimin çocuk sahibi olmakta zorlanan çiftlere, üreme teknolojileri konusunda pek çok farklı yol sunabilmektedir.

Yaş ilerledikçe hamileliği zorlaştıran sebepler.

 • Yumurtalıkların yaşlanması
 • Döllenme oranında azalma
 • Rahim iç zarının döllenen yumurtayı tutma yeteneğinin azalması
 • Endometriozis hastalığı ve myomların görülme sıklığının artması

 

25 Eylül 2013
bosluk
Doç. Dr. Selman Laçin
Istanbul Beylikdüzü'nde bulunan Medicana International İstanbul Tüp Bebek Merkezimiz 2008 yılından beri Doktor, Biyolog, Psikolog, Genetik Uzmanı, Hemşire, Koordinatör, Sekreter ve yardımcı personelden oluşan 20 kişilik kadrosuyla çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere hizmet vermekteyiz.

ilgili Bağlantılar

Sitemiz Yandex haberlerde !

Milliyet Sağlık Yazarı

Milliyet Yazarı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Selman Laçin

Üreme Sağlığı ve Kısırlık

Tüm Yazıları

Haberler


tüp bebek merkezi Son Yazılar FriendFeed