Tüp bebek tedavisinde transferden sonra dikkat edilecek noktalar

tüp bebek transferi sonrasıTüp bebek tedavisinde transfer sonrası artan iyi kalitedeki embriyolar dondurulup saklanabilir. Bu embriyolar ileride çözünüp, gebelik sağlamak için kullanılabilir.

Dondurulmuş embriyolar kullanıldığında, kadının yumurta gelişimi için ilaç tedavisi almasına ve yumurta toplama işlemine girmesine gerek kalmaz. Başarılı bir embriyo dondurma programı, tüp bebek tedavisi başarı şansı artıran önemli bir uygulamadır.

Transfer sonrası dikkat edilecek bilgiler;

  • Başka Şehirden gelen eşler, 1 günlük dinlenmesinden sonra evlerine dönebilirler.
  • 1 – 2 gün süreyle adet ağrısına benzer bel ve kasık ağrısı, az miktarda vaginal kanama olabilir, merak etmeyiniz.
  • Özellikle 15 ve üzeri yumurta alınan kadınların, nefes almada zorluk, karında aşırı şişkinlik, bulantı, kusma gibi yakınmaları olursa mutlaka merkezi bilgilendiriniz , ihmal etmeyiniz.
  • Verilen reçeteyi eksiksiz kullanınız.
  • En fazla 1 saat yatakta dinlenmesinden sonra  hastaneden çıkabilirsiniz. Daha uzun süreli yatak istirahati gebelik şansını arttırmaz.
  • Günlük yaşantınıza düşük bir tempoyla devam edebilirsiniz. Gebelik testi sonucunu alıncaya kadar ağır spor, ağır yük kaldırma  yapmayınız. Bu süre içinde devamlı dinlenmenizin bir faydası yoktur . Yemek, bulaşık gibi hafif işlerinizi yapabilir, duş alabilirsiniz. Araba ve uçak gibi taşıtlarda yolculuk edebilirsiniz..
  • Gebelik testi yapılıncaya kadar ilişkiye girmeyiniz.
  • Vaginal kanamanız başlasa dahi, günü geldiğinde gebelik testinizi yaptırınız. Vaginal kanama ,herzaman gebe kalamadığınız anlamına gelmez, düşük tehlikesi ya da dış gebelik ihtimali de olabilir.
10 Nisan 2013
bosluk

tüp bebek hamilelik belirtileri

Çocuk sahibi olmak istediği halde anne ya da baba kaynaklı birçok farklı sebepten ötürü ebeveyn olan çiftler için tüp bebek tedavisi yeni bir umut niteliğindedir. Ancak tüp bebek transfer sonrası gebelik belirtileri konusunda çiftlerin sabırlı ve umutlu olması gerekir. Embriyo transferinden sonra hamilelik belirtileri uzman bir doktor tarafından yapılan incelmeler ile ortaya çıkabilmektedir. Tüp bebek aşamaları her zaman doktor kontrolünde gerçekleştiğinden, düşük riski de normal bebeliğe oranda az da olsa daha düşüktür.
Tüp bebek transfer sonrası gebelik belirtileri ilk olarak 12-14 gün içerisinde incelenir. Hamilelik belirtileri kanama gibi olumsuz problemlerden etkilenmemesi için bu dönemde anne adayının sağlığına ekstra dikkat etmesi gerekir. Tüp bebek aşamaları ve tüp bebek transfer sonrası gebelik belirtileri uzman doktorun anne adayına uyguladığı gebelik testi ile alakalıdır. Gebelik belirtisi kasık ağrısı şeklinde görülen anne adaylarının da doktoru ile temas halinde olması oldukça önemlidir. Hamilelik belirtileri kadınlar kulübü ziyaretçilerinin de sıkça sorduğu konulardan birisidir.
Gebelik hamilelik belirtileri kişinden kişiye farklılık gösterdiği için anne adayının tedavi sürecinde çok dikkatli olması gerekir. Tüp bebek transferi sonrası gebelik belirtileri ile ilgili araştırma yapılması için öncelikle, embriyo transferinden sonra hamilelik belirtileri üzerine yapılan çalışmaların olumlu sonuçlanması gerekmektedir.
Tüp bebek transfer sonrası gebelik belirtileri üzerine araştırma yapan hekim, gebelik testinin pozitif çıkmasından yaklaşık bir hafta sonra tüp bebek aşamaları ile ilgili incelemede bulunur. Tüp bebek transfer sonrası gebelik belirtileri için öncelikle bebekte kalp atışının olması gerekir. Yaklaşık 15 günlük bir süreyi kapsayan bu embriyo transferinden sonra hamilelik belirtileri, bebeğin sağlıklı bir gelişim gösterip göstermeyeceğini belirleyen en önemli incelemedir.
Eğer hamilelik belirtileri kanama yada kasık ağrısı şeklinde yoğun bir biçimde yaşanıyorsa, hekim anne adayına yatak istirahatı de verebilir. Embriyo transferinden sonra hamilelik belirtileri annenin yumurta kalitesine bağlı olduğundan, anne adaylarının bu süreç içerisinde beslenmelerine ve hareketlerine dikkat etmesi gerekir. Tüp bebek transfer sonrası gebelik belirtileri anne adayının özellikle tedavi süresinde dikkat etmesi gereken ve başarı oranını doğrudan etkileyen bir konudur.

25 Mayıs 2012
bosluk

tüp bebek transfer sonrası

Tüp bebek transferinden sonra iş bununla kalmıyor. Çok daha fazla işlem ve tedavi aşamasından geçmesi gereken hasta uzman doktorlar altın da sıkı bir kontrol altın da tutuluyor. Tüp bebek transferi hamileliği sağlamak ve oluşturulan embriyonun hayata tutunabilmesini sağlamak amacı ile yapılmaktadır. Durum böyle olunca tüp bebek transferinden sonra hamileliğin devam etmesi sağlanmaktadır.
Bu dönem oldukça hassas bir dönem olduğu için çok sık doktor kontrolünden geçmemiz gerekmektedir. Ayrıca transferden sonra rahmin çok fazla hareket halin de olması engellenmelidir. Bunun için de özel olarak bir yöntem uygulanmaz. Evde büyük oran da 10 51 gün yatarak dinlenmeniz gerekmektedir. Bunun için ağır kaldırmak kesinlik ile yasaktır. Embriyonun hiçbir şansa sahip olmadan düşmesine neden olursunuz.
Ayrıca bünyeyi fazla yormak embriyonun gelişimi için de oldukça riskli bir durum halini almaktadır. Tüp bebek transferi sonrası gebeliğin devamını sağlamak esastır. Bunun için doktor kontrolün de çeşitli ilaçlar alınır. Bu ilaçlar sayesin de gebeliğin kontrolü mümkündür. Bu ilaçlar embriyonun gelişimi için oldukça önemlidir. Embriyonun rahim içerisin de sağladığı gelişime büyük bir katkı oluşturmaktadır.
Ancak tüp bebek transferi sonrası gebeliğin devam etmesi kişinin yaşı durumu gibi nedenlerle de orantılı bir şekil de devam etmektedir. Hastanın yaşının ilerlemesi hamilelik oranın da belirgin bir düşüş yaşanmasına neden olmaktadır. Bu durum ilaçlar ve tüp bebek tedavi yöntemleri ile geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu yüzden transferden sonra olumlu bir şekil de düşünmek de oldukça önemlidir. Bu yüzden kesinlik ile transfer sonrası dinlenme sürecini çok iyi bir şekil de değerlendirmek gerekir.
Bu yüzden kendimizi olumsuz düşünmelere kapatmalıyız. Bu süreç içerisin e kısa bir tatile çıkmak kendimizi yormadan farklı şeyler ile ilgilenmek kafamızın dağılmasına neden olacak bu sıkıcı ve heyecanlı evreyi kısa bir süre içerisin de tamamlamaya yardımcı olacaktır. Bu dönem de kesinlik ile verilen ilaçları eksiksiz ve zamanın da almak önemlidir. Çünkü verilen bu ilaçlar embriyonun rahim içerisin de kendisine bir yer edinmesi için oldukça önemlidir. Bunun için kesinlik ile çok dikkatli olmalıyız. Beslenme konusun da verilen diyet listelerine uymalıyız. Bizim olduğu kadar embriyonun da beslenmeye ihtiyacı olduğunu unutmayalım

25 Mayıs 2012
bosluk
Doç. Dr. Selman Laçin
Istanbul Beylikdüzü'nde bulunan Medicana International İstanbul Tüp Bebek Merkezimiz 2008 yılından beri Doktor, Biyolog, Psikolog, Genetik Uzmanı, Hemşire, Koordinatör, Sekreter ve yardımcı personelden oluşan 20 kişilik kadrosuyla çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere hizmet vermekteyiz.

ilgili Bağlantılar

Sitemiz Yandex haberlerde !

Milliyet Sağlık Yazarı

Milliyet Yazarı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Selman Laçin

Üreme Sağlığı ve Kısırlık

Tüm Yazıları

Haberler


tüp bebek merkezi Son Yazılar FriendFeed