Tüp Bebek Tedavisinde neden yumurtlama arttırıcı ilaçlar kullanılır ?

tüp bebek ilaçları

Doğal bir tedavide, bir sonraki adet kanamasından 2 hafta önce olgunlaşmış follikülün içerisinden genellikle tek bir yumurta atılır. Follikül, yumurtanın atılmasından önce 16-22 mm’ye kadar büyüyen içi sıvı dolu bir kist, bir keseciktir. Genellikle bir follikül içerisinde 1 yumurta vardır.

Tüp Bebek tedavilerinde, amaç birden fazla follikül geliştirip birkaç yumurta birden toplama şansını en yükseğe çıkartmaktır. Döllenme gerçekleştikten sonra, en iyi embriyolar seçilip, rahim içerisine konur. Rahim içerisine uygun sayıda embriyo transfer edildikten sonra geri kalan iyi kalitedeki embriyolar daha ileri bir tarihte kullanılmak üzere dondurulabilir. Yumurtlama uyarıcı ilaçlarla yumurtalıklar uyarıldığında genellikle birkaç follikül büyür.

Ne var ki, her follikülün büyüme hızı değişken olabildiği için yumurta toplama işlemi yeterli sayıda yumurta olgunlaştığı zaman uygulanır. Bunu sağlamak için, vücudun normal hormonal döngüsünü kontrol altına alan birtakım ilaçlar kullanılır.

9 Nisan 2014
bosluk

Tüp bebek ilaçları Fiyatları

tup-bebek-ilac

Tüp bebek yönteminde iğneler ve ilaçların da çoğu yurtdışı kaynaklıdır. Böylece yurt dışından getirilen malzemelerin bu kadar pahalı olması sebebiyle ile tüp bebek de maliyeti artmaktadır. Bazı durumlarda ilaçların etkisini göstermemesi ve yeniden ilaç alma zorunluluğu da olabilmektedir. 

Bazı durumlarda tüp bebek ilaçlarının fiyatlarının düştüğü de görülmektedir. Tüp bebek ilaç fiyatlarında yaşanan düşüş ücretleri de düşürebilmektedir. Son zamanlarda tüp bebek merkezlerinin de sayısı artmıştır. tüp bebek merkezlerinin birbirleri ile rekabet halinde olmaları da tedavinin ücretinin düşme eğilimi göstermektedir. Bunun yanında kalite konusunda kesinlikle taviz vermek istemeyen merkezler bulunmaktadır. Bu merkezler belirledikleri fiyatın altına inmeme konusunda ısrarlı davranmaktadır. Kesin sonuç almak isteyen ve gerçekten sağlıklı bir şekilde tüp bebek tedavisi görmek isteyen kadınların bu merkezlerden destek alması kesinlikle faydalı olacaktır.

Son dönemde yeni bir tüp bebek yönetmeliği çıkmıştır. Bu yönetmelikte 35 yaşın altında bulunan kadınlara ilk denemede tek bir embriyo verilmesi kararının çıktığı görülmektedir. Dolayısıyla bu tür kararlar hem deneyimli hem de başarılı olan bebek merkezlerine avantaj sağlamıştır. Böylelikle söz konusu bebek merkezlerine giden kadınlar ilk denemelerde bebek elde etme şansına kavuşacak ve bunun yanında tüp bebek elde etme işlemi de son derece sağlıklı olarak gerçekleşecektir.

Söz konusu uygulamanın maliyeti konusunda net bir fiyat vermek söz konusu değildir. Ancak bilinen şey uygulamanın ilkinde başarı sağlamanın maliyeti oldukça fazla oranda düşüreceğidir. Ancak yıllarca söz konusu merkezlere gelen ancak pek çok uygulamadan sonra çocuk sahibi olan kişiler de bulunmaktadır. Bu durumda maliyet elbette ciddi oranda artacaktır. Bu durum biraz da şans olarak nitelendirilebilir. Ancak uzman tüp bebek merkezlerinden yardım almak avantaj sağlayacaktır.

 

10 Şubat 2014
bosluk

İlaçsız Tüp Bebek

İlaçsız Tüp Bebek, Tüp bebek tedavisi maddi yükü nedeniyle standart uygulamaların dışında, daha kolay ve ucuz yöntemler de uygulanmaya çalışılmaktadır.  ilaçsız  tüp bebek uygulaması bu yöntemlerden birisidir.

Tüp bebek tedavisinde en çok masraf yumurta geliştirmek için kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar hastadan hastaya yaş gibi sebeplerden dolayı değişmektedir. Yüksek dozda ilaç kullanılmasıyla birden fazla yumurta geliştirilen hastalarda, transfer edilebilecek embriyo sayısı artmaktadır. Çoğul gebelik riski de artırmasıyla, gebelik oranları da artmaktadır. Bu sebeple dünyada standart tedavi olarak yüksek dozda tüp bebek ilaçları kullanılmaktadır.

Fakat  her ne kadar yüksek doz kullanılırsa kullanılsın bu tedaviye iyi cevap vermeyen hastalar da bulunmaktadır. Normal adet gören kadınlarda doğal sikluslarda bir yumurta gelişirken, bu hastalarda  kullanılan birçok ilaca rağmen, 1 veya 2 yumurtadan fazlası gelişmemektedir.Bu yumurtaların kalitesi de genellikle istenilen şekilde iyi olmamaktadır. Böylelikle döllenme oranları düşük kalmakta ve transfer yapılabilen hastalarda elde edilen gebelik oranları düşük kalmaktadır. Bu hastalar özellikle menopoza yakın hastalar ile erken yumurtalık yaşlanması olanlardır..

Bu hastalar standart tedaviyi uygulamak yararsızdır. Hiç ilaç kullanmadan kendiliğinden gelişen yumurtayı olgunlaşınca almak ve mikroenjeksiyon yöntemi ile döllemek doğal siklusta tüp bebek tedavisi olarak adlandırılır. İlaç masrafı da olmadığı ya da çok az olduğu için bu grup hastalarda daha makul bir seçenektir.

Doğal siklusda vücudun kendi yumurta çatlatma sistemi çalıştığı için, yumurtanın döllenmeye hazır olduğu anı belirlemek çok zordur. Bazen planlanan yumurta alımı işlemi sırasında, yumurtlamanın daha önceden gerçekleştiği görülür. Bu da mikroenjeksiyon işlemi için yumurta alınamaması anlamına gelir.

Yumurta toplama işleminin olması ve sağlıklı kullanılabilir bir yumurtanın elde etmek için, yumurtanın belirli bir olgunluk seviyesine ulaşmış olması, ancak çatlamamış olması gerekmektedir.

Natürel siklusta ise yumurta belirli bir büyüklüğe ulaştığında, yumurtlama uyarısına neden olan LH hormonu seviyesi yükselerek yumurtanın son olgunluğuna ulaşmasını ve çatlamasını sağlamaktadır. Ancak LH hormonunun ne zaman yükseldiği çok iyi takip edilmelidir.

En iyi bir takipte, yumurta yaklaşık 17 mm boyutuna ulaştıktan sonra, LH hormonu yükselmeden hCG ilacı verilerek yumurta toplama işlemi programlanabilir. Eğer LH hormonu daha önce kendiliğinden yükselirse, bu durumda hormonun en üst seviyeye ne zaman ulaştığı belirlenerek 24 saat dolmadan yumurta toplama işlemi gerçekleştirilmelidir.

Yumurta toplama işlemi erken yapılırsa olgun olmayan bir yumurta elde edilecek ve tedavide başarı şansı azalmaktadır. Aksine, eğer toplama işlemi için gecikilirse yumurta çatlamış olacaktır.

İlaçsız Tüp bebek tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

Doğal siklusta ICSI uygulamalarında gebelik şansı ancak belirli bir düzeyde kalmaktadır. Natürel siklusta ICSI uygulaması ile %15 kadar bir oranla gebelik sağlanabilmektedir. Ancak bu oran, embriyo transferi yapılan hastalar için elde edilen gebelik oranıdır.

Tedaviye başlayan hastaların yaklaşık %60 –  %70 inde yumurta elde edilebilir. Ayrıca her yumurta da kaliteli olmadığından dolayı döllenmez. Ancak tedaviye başlayan hastaların yaklaşık %40-%50 sinde transfer edilebilecek embriyo elde edilebilir.

Sonuç olarak, natürel siklusta ICSI uygulaması kısıtlı başarı şansına karşın, tedavi şansını sürdürmek isteyen çiftler için kolay ve daha az masraflı bir tedavi alternatifidir. Natürel siklus uygulaması alternatifi, yumurtalık rezervi düşük olan hastalarda mutlaka değerlendirilmelidir.

Natürel siklus tedavi denemesi yüksek doz protokollerden sonra ılımlı protokollerden de sonuç alınamazsa tüp bebek merkezimizde son seçenek olarak denenmektedir.

18 Aralık 2012
bosluk

Tüp Bebek aşamaları ne kadar sürer

Tüp Bebek aşamalarını aşağıda belirttiğimiz aşamalar öncesi Tüp bebek en kısa tanımı ile kadının yumurtalıklarından özel yöntemlerle alınan yumurtaların erkeğin spermi ile vücut dışında laboratuvarda birleşmesinin yani döllenmesinin sağlanması ve döllenme sonucu oluşan embriyonun anne rahmine konulmasıdır. Anne rahmine yerleştirilen embriyo gelişerek bebeği oluşturacaktır.

Tüp bebek tedavisi için Tanı ve Teşhis
Uzman doktorlar tarafından duruma bakılır ve teşhis konulur. Bu ilk aşamada tedavi yöntemi ve kullanılacak olan tüp bebek  ilaçları belirlenir.

Hormonların Baskılanması ne kadar sürer
Normalde her ay bir yumurta yumurtlamak için olgunlaşmaktadır. Tüp bebek tedavisinde gebe kalma şansını arttırmak için olgun yumurtaların sayısı en az 3’e çıkartılmaya çalışılmaktadır. Bunun için uygun görülen periyotta ve uygun görülen ilaçlarla hormonlar baskılanır ve yumurta sayısı ya da kalitesi hedeflenir.

Yumurtalıkların Uyarılması
Hormon enjeksiyonları ile yumurtalar uyarılır. Kullanılan ilaçlar kişiye, yaşa ve kiloya göre değişebilir. Yumurtaların gelişimi ultrasonografi ile takip edilir.

Yumurta Gelişimi
Ultrasonografi ve (E2-LH) kan testleri ile yumurta hücresinin gelişimi izlenir. Yumurtlamayı arttırmak için hCG enjeksiyonu yapılır. hCG, doğal bir hormondur ve kadınların yumurtlamasını sağlar.

Yumurta Toplama
Vajinal Ultrasononografi ve iğne aspirasyonu teknikleriyle olgunlaşmış tumurtalar toplanır. İşlem sırasında lokal anestezi ya da sakinleştirici ilaçlar verilerek yapılır.yumurtaların toplanması 20-30 dakika sürebilir.

Yumurta Döllenmesi
Toplanan yumurta hücreleri laboratuarda uygun bir ortamda bekletilir.

Erkekten alınan spermler Mikroenjeksiyon yöntemi ile yumurta hücresinin içine enjekte edilir. Bu işlem yumurtalar toplandıktan 4-6 saat sonra yapılır.

Embriyonun Rahme Yerleştirilmesi
Eembriyo rahmin içine yerleştirilir.Yaklaşık 48-72 saat süren bir bekleyişten sonra embriyonun sağlıklı gelişip gelişmediği belli olur.

Gebelik Testi
TüpbebektedavisindeEmbriyonun yerleştirilmesinden 12 gün sonra gebelik testi yapılabilir. Kan testi sonucu durum pozitif ise gebelik vardır, negatifse gebelik gerçekleşmemiştir.

Tüp bebek aşamaları için  Video izleyin.

28 Kasım 2012
bosluk

Tüp Bebek İlaçları

Tüp bebek tedavileri esnasında kadınların yumurtaların sayısını arttırmak için özel bazı hormonal iğneler verilir.

Bu iğneler yumurtanın büyümesini sağlar. Bazen bu ilaçlar çok fazla gelirse yumurtalıklar aşırı uyarılma hastalığı (OHSS) dediğimiz bir hastalık oluşur ve bunlar yumurtalıklarda aşırı büyüme, karında su toplama, karnın şişmesi ve gerginlik oluşur ve hasta bazen yoğun bakıma gidecek kadar ağır şekilde rahatsızlanabilir.

Son yıllardaki iğne teknolojisi sayesinde artık bu hastalıkları çok ender görüyoruz

ve bunun oluşma şansı şu an %1‘lerin de altına inmiştir.

Hastalarımız iğne tedavileri esnasında kilo aldıklarını, şiştiklerini, karınlarının büyüdüğünü bir takım sıkıntılar duyduklarını söylerler ki bunların bir kısmı doğrudur ama bir kısmı da işlemin getirdiği sese bağlı ve iğneyle ilgisi olmayan şikâyetlerdir.

TÜP BEBEK İLAÇLARI KANSER YAPAR MI?

Bildiğiniz gibi 1978 yılından beri tüp bebek yapılmaktadır ve şu an dünyada milyonlarca tüp bebek doğmuş bebek mevcuttur.

Bunu da denemiş yine milyonlarca kadın vardır.

Şu ana kadar ki bilgilerimize göre; tüp bebek tedavisi meme kanserini, rahim kanserini arttırmamaktadır, yumurtalık kanserine de etkisi yoktur.

Sadece bazı ağız yolu ile kullanılan ilaçların 12 denemeden daha fazla kullanıldığı durumlarda yumurtalığın ‘sınırda kanser’ dediğimiz bir ara hastalığında biraz artış görülmüştür.

Bunun önlenmesi için eğer tüp bebek tedavisi başarısız olmuş bir kişi bu konuda ümidini kesmişse bir sene kadar doğum kontrol hapı verilir ve bu da bu sınırda kanser şansını yok eder.

Kişi gebe kalmışsa zaten gerek meme, gerek yumurtalık, gerek rahim kanseri geçirme şansı azalır çünkü bu kanserler hiç çocuk doğurmamış ve gebe kalmamış kişilerde daha sık rastlanır.

Dolayısıyla tüp bebek tedavileri özellikle başarıya ulaşırsa, kişileri bazı kanserlerin riskini azaltması açısından da faydalıdır.

22 Temmuz 2012
bosluk

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları

Tüp bebek tedavilerinin fiyatları

Tüp bebek tedavilerinin fiyatları merkezlere göre değişiklik göstermektedir.

Tüp Bebek maliyeti

Özel merkezler de fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Tüp bebek fiyatlarının içine dahil olan hizmetler;

Yumurtalıkların takip edilmesi için 2-3 defa ultrason muayenesi,yumurta takibi
Yumurtaların özel kataterlerle alınması ( kısaca OPU denmektedir)
Yumurtaların laboratuar ortamında döllenmesi çalışması (kısaca ivf denmektedir)
Döllenen yumurtaların anne adayına transfer edilmesi dahildir.

Tüp bebekte ilaç fiyatları

Tüp bebek tedavilerinde ilaçların belirlenmesi için anne adayına adetin 2 günü yapılan kan tahlilinde yumurtalıkların rezerv durumu belirlenir. Tüp bebek tedavi ilaçları anne adayının yumurta rezervi eğer iyi durumda ise daha düşük fiyat arasında tutabilir. Yumurta rezerviaz ve anne adayının yaşı eğer yüksekse yumurtaların uyarılması için daha fazla ilaca gerek duyulmaktadır. Bu nedenle tüp bebek ilaçları tedavinin haricinde biraz daha pahalı tutabilir.


21 Temmuz 2012
bosluk

Tüp bebek transferinden sonra…

Tüp bebek transferinden sonra iş bununla kalmıyor. Çok daha fazla işlem ve tedavi aşamasından geçmesi gereken hasta uzman doktorlar altın da sıkı bir kontrol altın da tutuluyor. Tüp bebek transferi hamileliği sağlamak ve oluşturulan embriyonun hayata tutunabilmesini sağlamak amacı ile yapılmaktadır. Durum böyle olunca tüp bebek transferi nden sonra hamileliğin devam etmesi sağlanmaktadır.

Bu dönem oldukça hassas bir dönem olduğu için çok sık doktor kontrolünden geçmemiz gerekmektedir. Ayrıca transferden sonra rahmin çok fazla hareket halin de olması engellenmelidir. Bunun için de özel olarak bir yöntem uygulanmaz.. Bunun için ağır kaldırmak kesinlik ile yasaktır.

Ayrıca bünyeyi fazla yormak embriyonun gelişimi için de oldukça riskli bir durum halini almaktadır. Tüp bebek transferi sonrası gebeliğin devamını sağlamak esastır. Bunun için doktor kontrolün de çeşitli ilaçlar alınır. Bu ilaçlar sayesin de gebeliğin kontrolü mümkündür. Bu ilaçlar embriyonun gelişimi için oldukça önemlidir. Embriyonun rahim içerisin de sağladığı gelişime büyük bir katkı oluşturmaktadır.

Ancak tüp bebek transferi sonrası gebeliğin devam etmesi kişinin yaşı durumu gibi nedenlerle de orantılı bir şekil de devam etmektedir. Hastanın yaşının ilerlemesi hamilelik oranın da belirgin bir düşüş yaşanmasına neden olmaktadır. Bu durum ilaçlar ve tüp bebek tedavi yöntemleri ile geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu yüzden transferden sonra olumlu bir şekil de düşünmek de oldukça önemlidir. Bu yüzden kesinlik ile transfer sonrası dinlenme sürecini çok iyi bir şekil de değerlendirmek gerekir.
Bu yüzden kendimizi olumsuz düşünmelere kapatmalıyız. Bu süreç içerisin e kısa bir tatile çıkmak kendimizi yormadan farklı şeyler ile ilgilenmek kafamızın dağılmasına neden olacak bu sıkıcı ve heyecanlı evreyi kısa bir süre içerisin de tamamlamaya yardımcı olacaktır. Bu dönem de kesinlik ile verilen ilaçları eksiksiz ve zamanın da almak önemlidir. Çünkü verilen bu ilaçlar embriyonun rahim içerisin de kendisine bir yer edinmesi için oldukça önemlidir. Bunun için kesinlik ile çok dikkatli olmalıyız. Beslenme konusun da verilen diyet listelerine uymalıyız. Bizim olduğu kadar embriyonun da beslenmeye ihtiyacı olduğunu unutmayalım…

6 Temmuz 2012
bosluk
Doç. Dr. Selman Laçin
Istanbul Beylikdüzü'nde bulunan Medicana International İstanbul Tüp Bebek Merkezimiz 2008 yılından beri Doktor, Biyolog, Psikolog, Genetik Uzmanı, Hemşire, Koordinatör, Sekreter ve yardımcı personelden oluşan 20 kişilik kadrosuyla çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere hizmet vermekteyiz.

ilgili Bağlantılar

Sitemiz Yandex haberlerde !

Milliyet Sağlık Yazarı

Milliyet Yazarı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Selman Laçin

Üreme Sağlığı ve Kısırlık

Tüm Yazıları

Haberler


tüp bebek merkezi Son Yazılar FriendFeed